Mrazení je jedním z nejspolehlivějších způsobů uchovávání potravin bez snížení jejich výživové hodnoty. Z masa se ke zmrazování nehodí mozeček a mleté maso. Doba skladování tučného masa je velmi omezená.
Největším kamenem úrazu však bývá ale rozmrazování masa. Nejlepší a nejbezpečnější je rozmrazovat maso co nejpomaleji. Pokud maso váží v celku nejvýše kilogram, před pečením ho nerozmrazujeme. Rozmrazené maso spotřebujeme a nikdy znovu nezmrazujeme.
Mražení masa: Ekonomická cesta vedení domácnosti
Není sporu o tom, kolik úspor pořízení doplňku domácnosti, jakým dnes mraznička je, přináší. Nejenže zmrazením uchováme potraviny ze samozásobení – ovoce a zeleninu ze zahrádky, případně drůbež a králíka z dvorku, ale také potraviny, které jsme v sezoně nakoupili levněji. Také vepřové ze zakoupené půlky prasete přijde podstatně levněji než nákup opracovaného masa.
- Z masa se ke zmrazování nehodí mozeček a mleté maso.
- Doba skladování tučného masa je velmi omezená.
- Pro maso platí, že v celku zmrazujeme jen kusy do dvou kilogramů.
- Výhodnější je porce předem připravit, plátky masa proložit kousky alobalu nebo mikrotenu.
- Maso vykostíme, zbavíme přebytečného tuku.
Při nákupu masa, které chceme mrazit, se zeptáme, jestli nebylo skladováno v mrazeném stavu. Rozmrazené maso spotřebujeme a nikdy znovu nezmrazujeme. To ostatně platí o všech potravinách.
Rozmrazování: Co se běžně radi?
- Nejjednodušší a nejrychlejší je rozmrazit maso pod tekoucí vodou. Má to však jednu velkou nevýhodu. Při tomto způsobu rozmrazování dochází ke ztrátám bílkovin a minerálních látek.
- Nejlepší a nejšetrnější způsob je nechat maso pomalu rozmrazit na talířku při pokojové teplotě. Proces sice trvá několik hodin, ale výsledná chuť masa je téměř totožná s chutí čerstvého.
- Dalším osvědčeným způsobem je rozmrazit maso v chladničce.
- Maso můžete rozmrazit i v mikrovlnné troubě.
- Maso můžete rozmrazit také tak, že jej v mikrotenovém sáčku ponoříte do studené vody. Tu byste měli každých třicet minut obměňovat. Okraje rozmrazené potraviny se nesmí ohřát na pokojovou teplotu, při níž se rychle množí bakterie.
Co na to odborníci? Rozmrazovat pomalu
„Co si dnes uvaříme k večeři? V mrazáku máme kuřecí prsíčka, tak je nechám povolit pod teplou vodou a pak z nich usmažím řízky.“
Metoda je to sice velmi rychlá, leč výsledek je více či méně nechutný. Proč? Jakmile rozmrazíte maso rychle, například ponořením do horké vody, do masových buněk nemá šanci vrátit se všechna voda. Tkáně ji nestačí přijmout, voda proto odtéká. Že přitom dochází ke ztrátě na váze, zhoršení chuti a výživové hodnoty, není ani třeba zdůrazňovat.
Při pomalém rozmrazování má naopak voda z tajících ledových krystalků dost a dost času vrátit se z mezibuněčných prostor zpět do masových buněk. Čím více jí tkáně opět pojmou, tím víc pak chuťové vlastnosti i vzhled masa odpovídají původnímu stavu.
- Odborníci bývají překvapeni, kolik lidí špatně rozmrazuje maso. Udivuje je, že se stále praktikuje způsob večer maso vytáhnout z mrazáku a do druhého dne nechat volně rozmrazovat na kuchyňské lince. A protože za pouhou jedinou hodinu se na něm objeví nesčíslné množství mikroorganismů. Maso se samozřejmě většinou nezkazí tak, aby vám bylo špatně. V každém případě si však do těla při stravování špatně rozmrazovaným masem lidé zanášejí škodlivé bakterie, které přispívají k trávicím a dalším potížím. Proto je lépe než při pokojové teplotě je rozmrazovat potraviny v chladničce nebo v mikrovlnné troubě.
- Nejlepší a nejbezpečnější je rozmrazovat potraviny co nejpomaleji. Ideální je rozmrazovat potraviny v chladničce, protože se tak nejen zabrání jejich napadení bakteriemi, ale i nejlépe se zachová struktura a chuť potraviny.
Jak ukládat potraviny do mrazničky
- mírné chlazení: 10-15 °C (uchovávání ovoce a zeleniny)
- chlazení: 0 až -7 °C (rychle se kazící potraviny)
- zmrazování: pod -18 °C
Horní polička:
- hovězí maso, vepřové maso, drůbež, ryby a hotové pokrmy
Střední polička:
- pečivo, sladké pečivo, těsto, sýry, tepelně zpracované pokrmy
Spodní polička:
- zelenina, ovoce
Ilustrační foto: (jez)