Pokud jsme se rozhodli znovu vymalovat obývací pokoj, na chvíli se před tím zamysleme. Někdy může jít o zásah s určitou praktickou funkcí, jindy se postaráme o to, aby si přišly na své hlavně oči. Přemýšlejme více o barvách stěn a nebojme se je trochu pozměnit. Třeba jen na části. Velmi efektní je kombinace s tapetováním ve vybraných koutech. V souvislosti s tím uvažujme o převěšení a popřípadě částečném vyměnění nástěnných dekorací.
Na barvy s rozmyslem
Co vlastně vytváří atmosféru obývacího pokoje, co ovlivní první dojem, když do něj vstoupíme? Je to barva. Barevnými tóny, jejich různými odstíny a vzájemnou kombinací a velikostí barevných ploch vytváříme v místnosti i v celém bytě určité barevné klima. V obývacím pokoji bychom měli cítit pohodu, klid a soukromí. Nebudeme zde proto uplatňovat chladné, temné a smutné barvy ani příliš draždivé či ostré.
Jenom bílá už nestačí
Vhodně kombinovanou barevností můžeme z obývacího pokoje opticky udělat třeba vysoký sál či naopak docela nízkou světničku. Mistři malíři dávno vědí, že světlý strop místnost zvyšuje, tmavý snižuje. Stejně tak příčné pruhy prostor rozšiřují, svislé zvyšují a zužují. Nemáme-li stěny malovaného interiéru vysoké, je třeba vytáhnout barevnou malbu až ke stropu. Vždy však pamatujme, že nejúčelnější a také nevkusnější je barevná jednoduchost. Nevhodná míchanice může působit studeně a nevkusně.
Na druhou stranu ale jediná barva na zdech i stropu v obývacím pokoji nepostačí. Móda pouze vybíleného bytu už dávno pominula.
Pustíme se do práce
Malování obývacího pokoje začínáme vždy stropem. Strop se natírá vždy směrem od okna do místnosti, druhý nátěr napříč ke světlu pronikajícímu oknem.
Stěny je nejlépe natírat vodorovně, při druhém nátěru se postupuje opačně. Směr natírání je důležitý pro zneviditelnění sem tam nějaké šmouhy.
Při nátěru bílého stropu a stěn ve světlých tónech použijeme barvu neředěnou, maximálně s přídavkem 10% vody, základní (poodkladový) nátěr lze ředit maximálně 20% vody. Objevíli se po zaschnutí základního nátěru šmouhy, musíme strop ještě jednou lehce přetřít, vyválečkovat válečkem nebo přestříknout ruční stříkačkou.
Váleček – dobrý pomocník
Také na stěny je vhodné nanést dva nátěry, druhý opět raději kožešinovým válečkem. Nemáme-li otírací síťku, nanášíme barvu na váleček velkým plochým štětcem. S ním to jde také dobře. Válečkování je při amatérském malování obrana proti šmouhám.
Bude-li stěny nebo jejich části ornamentálně válečkovat, použijeme ke vzorkování stěn pryžový váleček s držadlem. Jím válečkujeme stěny vždy shora dolů a jedním tahem. Mezery mezi vzorkem nejsou pěkné ani profesionální.
Když maluje firma
- Pokud se rozhodnete při malování obývacího pokoje pro firmu, informujte se předem na několika místech, abyste měli přehled o různých cenových relacích.
- Žádejte objednávku s rozpisem prací a odhadní cenou, která by neměla být překročena o více než 10 %.
- Při malování bytu si sami předem spočítejte plochu stěn. Při znalosti sazeb za jednotlivé práce by pro vás závěrečný účet neměl být překvapením.
- Podobné je to i s úklidem, který většina malířských firem nyní nabízí jako součást svých služeb.
Doporučuji přečíst také článek jak vymalovat obývací pokoj napsaný jinou autorkou.
Ilustrační foto: sxc.hu