Javor japonský a javor dlanitolistý jsou subtilní druhy javorů, které skutečně pocházejí z Japonska. V posledních letech získaly oblibu i u nás, a to především pro barvu listů. Japonské javory jsou navíc mrazuvzdorné, nenáročné, odolné.
Obsah článku
Javory ze země vycházejícího slunce
Javor japonský (Acer japonicum) volně roste na japonských ostrovech. Jemu podobný javor dlanitolistý (Acer palmatum) roste v Japonsku a v Jižní Koreji.
Dříve jsme tyto křehce a jemně vyhlížející javory znali pouze z arboret, botanických zahrad či sbírkových parků. V současné době je vídáme v okrasných zahradách rodinných domků, na rabatech i v městských parcích. Odtud se mnohdy dostaly i do volné přírody, kde je nacházíme na krajích lesů.
- V České republice pěstujeme hojně především kultivary javoru dlanitolistého a javoru japonského.
Příjemná zahrada
Japonské javory jsou pěstovány pouze k okrasným účelům. Jsou vhodné na pozemek i do nádoby. Mají kompaktní vzhled a hodí se na malý pozemek a do kompozic „asijského“ charakteru. Na podzim se javoru dlanitolistému barví listy do oranžova až červena a javoru japonskému až do karmínově červené. V kompozici s tmavými dřevinami vynikne pestrost jejich podzimního zbarvení, která navodí příjemnou atmosféru celého místa.
Javor japonský, popis
Japonské javory jsou to malé opadavé stromy, někdy s více kmeny, dorůstající až deset metrů výšky. Tyto keřovitě rostoucí stromy dosahují v našich podmínkách maximálně pěti metrů, javor japonský je většinou nižší.
- Kmen mívá do 40 centimetrů v průměru. Kůra je v mládí hladká, na starých stromech hrubá a šupinatá.
- Listy jsou okrouhlé, sedm až 15 cm v průměru, devět až 13 cm dlouhé, zoubkované, lalůčky hluboké téměř do poloviny listů. Listy jsou na rubu zpočátku bíle ochlupené. Na podzim jsou listy zbarvené zářivě oranžově až tmavě červeně.
- Kvete v dubnu až květnu, nejdříve ve stáří 10 let, ale někdy i později. Květy mají asi jeden centimetr v průměru, tmavě purpurově červené s pěti kališními lístky a okvětními lístky. Květy vyrůstají po deseti až patnácti společně v květenství – chocholíku.
- Plody jsou spojené nažky zavěšené pod listy, velké asi sedm milimetrů v průměru s 20 až 25 mm dlouhými křídly.
Pěstování javoru japonského
Javor japonský i javor dlatitolistý mají rády chráněné stanoviště. Javor dlanitolistý je méně choulostivý a snáší obstojně i větší zimy. Při volbě jejich stanoviště dbáme, aby vybrané místo bylo částečně přistíněné.
- Půda, do které budeme dřeviny vysazovat, byla dostatečně propustná, s obsahem humusu a pokud možno bez vápníku.
- Vhodné je javory v době vegetace občas přihnojit. Lze použít běžná hnojiva pro okrasné dřeviny.
- Sice potřebují dostatek vláhy, ale nesmějí se přemokřit. Zálivku bychom měli provádět i za zimních dnů bez mrazů.
- Mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, proto se obvykle vysazují do blízkosti vodního prvku.