Domů » Kamélie: Pěstování

Kamélie: Pěstování

od jezzina

Kamélie japonská je čajovníkovitá rostlina, jejíž původně drobné květy byly do velikosti těch dnešních vyšlechtěny. Kamélie byla v minulosti velmi oblíbena v zámeckých zahradách. Pěstování kamélie v domácích podmínkách je možné, pokud kamélii poskytneme konstantní podmínky. Většina problémů s rostlinou vzniká tím, že pěstitel nedodrží zásady ošetřování. Alexandre Dumas mladší proslavil tuto „zimní růži“ románem Dáma s kaméliemi, jehož hrdinka zdobila svůj šat střídavě květy červenými a bílými. Přestože se obliba kamélií do Evropy rozšířila v 19. století z viktoriánské Anglie, její jméno pochází z Brna.

Z historie pěstování kamélie

Kamélie byla po nějaký čas u nás skoro zapomenuta. Přitom získala název od známého cestovatele, jezuity narozeného 1661 v Brně, který zemřel v roce 1706 v Manile, Jiřího Josefa Kamela (Camela). V současné době se zájem o pěstování kamélie znovu vrací.

Rostlina, původem z tropických a subtropických oblastí (její druhy rostou divoce v Japonsku, v Číně a v Koreji, kde dorůstají výšky i 15 metrů), byla dovážena převážně v letech 1792 až 1820 anglickými kapitány a začaly vznikat nové druhy. Již v roce 1819 jich bylo popsáno 29 a o rok později Alfred Chandler z Vauxhallu měl ve svém ceníku 100 druhů. V roce 1824 rozšířil velmi důležitou odrůdu Chandlera elegans, která se pěstuje dodnes a řadí se mezi nejlepší.

O kamélii se někdy říká, že je to královna zimních květin nebo také „zimní růže“. Vykvétá od listopadu do dubna a květy mají kolem deseti až 15 centimetrů v průměru. Mnozí pěstitelé by si ji právě pro eleganci květů rádi pořídili, ale obávají se náročné péče. Většina problémů s rostlinou vzniká tím, že pěstitel nedodrží zásady ošetřování.

Kamélie: Nároky na pěstování

Kamélie japonská (Camellia japonica) je květina dekorativní květem i listem. Uplatní se k výzdobě chladnějších a světlých místností s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Listy má vejčité, tmavě zelené a lesklé, květy jsou velké, jednoduché nebo plné, bílé, růžové, červené nebo pestré. Vyžaduje soustavnou pravidelnou péči. Nemá-li ji, například při výkyvu světla, zálivky, teploty nebo při otáčení, shazuje poupata.

  • Škůdci ji téměř nenapadají.
  • Při pěstování vyžaduje umístění na okně v místnosti s teplotou pět až sedm stupňů Celsia, s dostatečným světlem, ale neměla by být vystavena polednímu úpalu ani průvanu.
  • Ideální je pro ni zimní zahrada.
  • Přes léto se kamélii nejlépe daří v zahradě nebo na balkóně na polostinném místě.
  • Po odkvětu přeneseme kamélii na chladné místo (šest až 10 stupňů).

Zálivka, půda, přihnojování

Nesnáší výkyvy teploty, nepravidelné zalévání, velké teplo, nedostatek světla nebo změnu stanoviště. Stejnoměrná teplota a zálivka měkkou vodou ohřátou na teplotu místnost, jsou hlavní podmínky pro její úspěšné pěstování.

  • Špatně snáší převlhčení nebo přesušení kořenového balu.
  • Rovněž kamélii nedělá dobře vápno ve vodě ani v půdě. Kamélie potřebuje humózní kyselou zeminu, která se hodí pro rododendrony.
  • V zimě až do rozkvětu potřebují kamélie dostatečnou vlhkost. Prospívá jí občasné rosení a mytí listů. Nerosíme pouze v době, kdy se rozvíjejí květy.
  • Do července ji vydatně zaléváme dešťovou vodou, pak zálivku omezíme.
  • Přihnojovat ji můžeme každé dva týdny slabším roztokem organického hnojiva. Od prosince do června je možné přihnojovat hnojivem bez vápníku.
  • Přesazujeme ji po odkvětu do směsi rašeliny a listovky.
  • Množí se pomocí řízků, ale procedura je tak náročná, že se dá praktikovat jen v zahradnických podnicích.
  • V době, kdy rostlina nasazuje poupata, ji nestěhujeme a neotáčíme, mohla by opadat.
  • Kamélie se přesazuje až tehdy, když se kořeny objeví nad zeminou.

Kamélie potěší i krátkodobě

I když kamélii nemůžeme poskytnout vhodné podmínky a přesto koupíme rostlinu s poupaty třeba do bytu v paneláku, při přiměřené zálivce bude během dvou až tří měsíců nádherně kvést. Záleží na množství poupat, které bude rostlina mít. Jakmile odkvete a nebude se jí ve bytě dařit, nemá cenu ji uchovávat, lepší je koupit jinou kvetoucí rostlinu.

Foto: sxc.hu

Související

1 komentář

Anna 12.1.2024 - 20.04

Prosím o radu. Mám kamélii růžovo-bílou – žíhanou. Nasadí už koncem léta spoustu poupat, která ale nemají sílu vykvést, takže pomalu opadávají. Nevím, co dělám špatně. Je ve verandě, kde se netopí, jen temperuje z chodby. Můžete mi poradit? Moc děkuji.

Reply

Váš názor