Domů » Kdy stříhat okrasné keře

Kdy stříhat okrasné keře

od jezzina

Pravidelný řez okrasných keřů se provádí pro bohaté květy a pěkný vzhled keře. Ne všechny okrasné keře se stříhají ve stejnou dobu. Rozhodující je doba jejich kvetení. Správným řezem ve správnou dobu docílíme žádoucího výsledku.

Okrasný keř kvetoucí nebo nekvetoucí

Vzhled a kvetení okrasného keře ovlivňuje správný řez. Řez okrasných keřů podporuje kvetení a rovnoměrný růst. U všech okrasných keřů se odstraňují namrzlé a suché výhonky a vlky, což jsou bujně výhonky rostoucí z podnoží. Bujné rostliny se zmlazují každý rok, zatímco jiné s pomalým růstem se neřežou vůbec nebo jen málo. Základní rozdělení skupiny keřů:

  • Kvetoucí
  • Nekvetoucí

Kvetoucí keře rozdělujeme dále dle doby kvetení:

  1. časně zjara kvetoucí keře (před olistěním) – vytváří květy na dvouletém dřevě;
  2. na jaře kvetoucí keře – na dvouletém i tříletém dřevě po olistění;
  3. v létě kvetoucí – vytváří květy převážně na konci letorostů (výhonů co vyrostou od jara do léta)

Pomůckou pro termín stříhání okrasných kvetoucích dřevin je znalost doby, kdy keře a stromy kvetou. Druhy, které vykvétají na jaře, si musí květy připravit již o rok dřív. Když je v předjaří ostříháme, tak odstraníme i připravené květní pupeny a v tomto roce už nepokvetou. Proto je nejlépe ostříhat je až po odkvětu. Stihnou ještě vyrašit a připravit si květní základy pro příští jaro. Mezi jednotlivými druhy jsou však často velké rozdíly.

Provedení řezu může mít několik podob. Běžně se používá tak zvaný řez udržovací, po dosažení potřebné velikosti se rostlina udržuje ve  stejné formě. Údržba se omezuje na pravidelné lehčí odstraňování poškozených, odkvetlýchpřekážejících výhonů. Záleží to na tom, zda je rostlina mladá nebo stará, zda je přiměřeně velká nebo přerostlá, zda je dobře zavětvená nebo málo kvete. U starších keřů lze přikročit k zmlazení rostlin: nejstarší větve odříznete těsně u země (tento zákrok postačí po dvou až třech letech opakovat).

Kdy stříhat okrasné keře

  • Dřeviny, které kvetou brzy na jaře a na loňském dřevě se řezem upravuje tak, že se odstraní všechny slabé a křižující výhonky, velmi dlouhé výhonky se zkrátí o jednu třetinu.
  • Zimní řez se provádí od konce října do poloviny března a poprvé se provede nejdříve po třech letech po výsadbě.
  • Hlavní řez se dělá po odkvětu, obvykle ve druhé polovině května, aby rostliny mohly ještě do podzimu vytvořit nové květu schopné výhonky. Letorosty řežeme na dvě až čtyři očka.
  • Ideálním termínem pro všechny razantní řezy je předjaří nebo jaro v závislosti na průběhu počasí.
  • Někdy je ale potřeba zmladit porosty i během léta. I s tímto zásahem provedeným mimo doporučené období si dokáže většina bujně rostoucích dřevin poradit. Pokud to ale není nutné, raději upřednostněte jarní termín.
  • V lednu a  únoru, v době před rašením, jsou na řadě všechny keře, které rozkvétají v létě.
  • Keře kvetoucí hned zjara se řežou až po odkvětu.

Související

Váš názor