Každá doba nese nějakou módu, a tak do 21. stolet vstoupilo mnoho českých bytů v nepříliš nápaditém barevném ladění – nábytek imitující světlý dub je umísten v pokojích vymalovaných mdle meruňkovým nátěrem. Jednotným krokem k jakému „odvázání“ posloužila nástěnná tapety vlčích máků. Buk splývá s meruňkou, a celé to „tak nějak není ono“. Kombinace mdlých teplých a „nasládlých“ barev doslova prokoukne, pořídíme-li si doplňky třeba v černé a bílé.
Stačí se zamyslet nad doplňky
Jednotvárnost začne časem na člověka doléhat neblaze a nejinak je tomu i v případě bytového zařízení. Někdo má potřebu či přání po určité době vyměnit nábytek i jeho doplňky. Ale když máme nábytek nový, a nebo nemáme na nový, či když ten stávající měnit nechceme, můžeme to učinit alespoň s jeho doplňky. Naštěstí je už v tomto směru na našem trhu dost velký výběr, byť zadarmo ani drobnosti nejsou. Dají se však dokupovat postupně, stačí jen se rozhodnout pro některý směr.
Kombinace barev s černou a bílou
Což takhle třeba černobílá barevná kombinace v bytě? Nemusíme ani mít jen zmiňovaný nábytek s povrchem světlého buku, v podstatě je dost jedno, černá s bílou se snesou skoro se vším. Určitě není dobré obléknout do těchto barev celý byt, zejména mnoho vzorovaných ploch by působilo na oči i psychiku neklidně. Záleží rovněž na velikosti prostoru, kolik takového osvěžení bez úhony unese. Čím je byt menší, tím musíme být střídmější.
- Nejlepší i nejjednodušší je začít třeba s ozdobnými polštářky na jednobarevné pohovce.
- Přidat pak můžeme ubrus, textilní tapetu, popřípadě stínidlo na lampu. Tím bude dán základ, který příležitostně dotvoří už jen opravdové maličkosti: podnos na servírování jídla, krabice na ruční práce, rámy obrazů, malá předložka a podobně.
- Černobílé dezény mají tu výhodu, že je lze celkem bezpečně kombinovat. Klidně můžeme dát vedle sebe klasickou šachovnici s jiným druhem kostky, proužkem, abstraktním geometrickým vzorem či puntíkem. Důležitá je však shoda odstínů, neboť obě barvy jich mají celou škálu a pokud se nestrefíme, nebude to ono.
- Kromě textilu můžeme ke změně interiéru použít ještě jiné materiály, především tapety, které dají novou tvář i leckterým věcem, jež si své už odsloužily nebo jsou fádní a ničím nezaujmou.
- Jinou možnost představují nástřikové laky, ale také plastové lišty.
Zůstat však přísně jen při uvedené barevnosti by také nebylo správné. Aby skutečně zazářila, potřebuje navíc ještě nějaký jiný dotek, který ji probudí k životu. Ideálním partnerem je tu pokojová zeleň, ale také opatrný výkřik kontrastní barvy , třeba v podobě vázy, květu v ní, misky či nástěnné dekorace.
Rozhodneme-li se pro podobnou proměnu svého bydlení, počítejme s tím, že si ji nepořizujeme navěky, protože i ona nás možná omrzí a zatoužíme po něčem jiném. Výměna by pak neměla být složitá, ani drahá. Určitě se však vyplatí podobné experimenty předem nezatracovat.
Ilustrační foto: sxc.hu