„Pěkný kus hovězího žebra, houskové knedlíky a bílou křenovou omáčku.“ Takovou „objednávku“ se dal Karel Čapek na sváteční oběd jedné soboty roku 1915. Alespoň tak to uvádí jeho sestra ve vzpomínkové knize. A přestože byla válka a potravin nedostatek, rodina jeho přání vyhověla – křenová omáčka byla na oslavu Čapkovy doktorské promoce. Křenová omáčka patří mezi typicky česká jídla. Dětem moc „nejede“, ve školních jídelnách většinou končí mezi nedojedky. Ale jak člověk vyzrává a chutě se tříbí, příchází křenové omáčce na chuť. A po návratu z delšího pobytu v cizině patří křenová omáčka s knedlíkem a „pěkným kusem žebra“ či uzeným masem mezi jídla, na něž se těšíme.
Recepty na křenovou omáčku
Základní křenová omáčka
4 lžíce rostlinného másla, 2 lžíce polohrubé mouky, vývar (masox), 1/2 l smetany 12 %, 1 žloutek, podle chuti cukr, ocet, sůl a strouhaný křen
Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, povaříme ji s vývarem, doplníme smetanou a ostatními přísadami. Žloutek dáváme naposled a omáčku s ním důkladně prohřejeme, ale nenecháme už přejít varem. Podáváme s houskovými knedlíky.
Uzené maso s křenovou omáčkou
600 g uzeného masa, olej, 60 g hladké mouky, 2 dl mléka, vývar, 2 dl smetany, sůl, cukr, špetka muškátového květu, čerstvě nastrouhaný křen.
Uzené maso vložíme do horké vody, uvaříme doměkka, pak vykostíme a nakrájíme na porce. Podáváme s křenovou omáčkou: z oleje a mouky připravíme světlou jíšku, zalijeme ji mlékem a trochou vývaru, rozšleháme a vaříme asi čtvrt hodiny. Pokud jsou v omáčce žmolky, přecedíme ji. Omáčku osolíme, osladíme, okořeníme a nakonec vmícháme smetanu a čerstvě nastrouhaný křen. Necháme jednou přejít varem a podáváme. Vhodná příloha jsou houskové knedlíky.
Kapr s křenovou omáčkou
4 porce kapra, 4 lžíce oleje, 1 citron, 1/8 l šlehačky, podle chuti strouhaný křen a cukr, sůl, zelená petrželka
Kapra, nejlépe staženého, osolíme, pokapeme citronovou šťávou a opečeme na oleji po obou stranách dočervena. Ušlehanou smetanu mírně osolíme, osladíme a doplníme strouhaným křenem. Směs ozdobně navršíme na hotové maso, ozdobíme petrželkou a podáváme s opečenými brambory.
Uzená kuřecí stehýnka s křenovou omáčkou
4 uzená kuřecí stehýnka, 1 větší cibule, 50 g másla, 1 navršená lžíce polohrubé mouky, 2 dl smetany, 50 g strouhaného křenu, 50 g mandlí
Maso zvolna vaříme s cibulí v nesolené vodě asi 20 minut. Z másla a mouky uděláme světlou jíšku, zalijeme ji smetanou s trochou vody a uvaříme hladkou omáčku. Osolíme ji, doplníme strouhaným křenem i hrubě nasekanými oloupanými mandlemi a nalijeme na horká stehýnka. Podáváme s noky nebo houskovými knedlíky.
Hovězí srdce v křenové omáčce
1 kg hovězího srdíčka, svazeček zeleniny do polévky, 3 – 4 mrkve, 2 pórky, 4 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, sůl, bílý pepř, 1 lžíce strouhaného křenu, zelenou petrželku na ozdobu
Srdíčko odblaníme, opereme a dáme do osolené vody. Vaříme asi jednu a půl hodiny. Polévkovou zeleninu opereme a přidáme k srdíčku a vaříme ještě dalších 30 minut. Mezitím očistíme a omyjeme mrkev a pórek, které nakrájíme na šikmé plátky. Mrkev povaříme asi 10 minut, pórek 5 minut ve vroucí osolené vodě. Měkké srdíčko vyjmeme z vývaru a necháme v teple. V jiném hrnci rozehřejeme 2 lžíce másla, přidáme mouku a umícháme jíšku. Zalijeme ji asi 400 ml procezeného vývaru, pečlivě rozmícháme a pak necháme chvíli povařit. Omáčku osolíme, opepříme a přidáme nastrouhaný křen – již nevaříme. Srdíčko pokrájíme na tenké plátky a zalijeme křenovou omáčkou. Mrkev s pórkem vyjmeme z vody, obložíme jí maso a vše nakonec zlehka zakapeme rozehřátým máslem. Zdobíme zelenou petrželkou, podáváme nejlépe s vařenými brambory. Příprava trvá přibližně 3 hodiny, 1 porce 2180 kJ /520 kcal.