Rostlinou, k níž se v posledních dvou dekádách úpíná zájem konzumentů a posléze i pěstitelů, je vytrvalá keřovitá kustovnice čísnká. Plodům kustovnice čínské jsou připisovány pozitivní zdravotní účinky (lidé je více znají sušené z prodejen se zdravou výživou než z keříků). Zahrádkáři zase vítají poměrně nízké nároky kustovnice čínské na pěstování, její zdobnou úlohu na zahrádce v době květu. Někteří pěstitelé se mají radost ze sladkých plodů, jiným ovšem kustovnice čínská vykvete, ale plody nenasadí. Jaká úskalí má pěstování kustovnice čínské?
Kustovnice čínská: Popis
Kustovnice čínská je mrazuvzdorný trnitý keř, který na zimu opadává. Může dorůst až do výšky dvou a půl metru. Barevný prvek zahradě dodávají její fialové kvítky, kustovnice čínská kvete po celé léto do podzimu. Plody kustovnice čínské jsou sytě oranžové, centimetr až dva dlouhé, oválné a visí na delší stopce. Keřík začne plodit až druhým nebo třetím rok po vysazení.
Jak získat sazenice
- Sazenice kustovnice čínské je možno vypěstovat v domácích podmínkách, ale vyžaduje to trpělivost, stálou péči a jistou pěstitelskou zkušenost. Semínka se získávají z dužnatého plodu kustovnice čínské. V plodu jich je asi 30, ale jen málo jich vzklíčí a pak vzejde.
- Jistější cestou je nákup sazenic kustovnice čínské ve specializované prodejně nebo přímo v zahradnictví.
Výsadba a nároky na péči
- Sazenice (malé keříčky) kustovnice čínské je doporučeno sázet na jaře (po rozmrznutí půdy – v březnu, nejpozději v dubnu).
- Rostlině prospívá, jestliže je jáma pro vysazení částečně vyplněna kompostem nebo vyzrálou mrvou.
- Okolí je nutno chránit před plevelem, k čemuž poslouží doporučovaná vrstva mulčovací kůry.
- Kustovnici čínskou vysazujeme na osluněné místo. Protože se jedná o lilkovitou rostlinu, vyžaduje dostatek vláhy.
- Za letního počasí potřebuje tak jednou za tři týdny důkladnou zálivku.
- Na podzim stačí zalít ji jednou za měsíc, od listopadu už není třeba kustovnici čínskou zalévat.
- Půdu vyžaduje humózní.
- Od května do nasazení plodů odborníci doporučují postřk listovým hnojivem.
- Na zimu je vhodné ke keříku přidat hnůj.
Kustovnice čínská: Pěstováni ve formě stromků
Protože se kustovnice čínská poměrně rychle rozrůstá, může se kustovnice vysázet i na zazelenění či zakrytí nevzhledných zákoutí, svahů nebo míst, kde se ničemu nedaří. V takovém případě ale zahrádkář nemůže očekávat velkou úrodu plodů.
Někteří zahrádkáři kustovnici stříhají, aby vytvořila stromek s korunkou. Od takto upravené kustovnice se dají očekávat vyšší výnosy plodů.
Tak zvaný výchovný řez se provádí v prvním roce, aby kmínek vyrost do asi půlmetrové výšky. Kolem kmínku by mělo být asi pět postranních větví. Tři čtyři hlavní větve doporučují odborníci v prvním roce seseřezávat. Ta nejsilnější z nich poslouží v druhém roce jako prodloužení kmínku. Je třeba ji zkrátit asi 15 centimetrů nad korunkou stromku. Ostatní se zkrátí asi o deset centimetrů. „Vlky“ z ostříhaných větví je nutno zkrátit asi 15 centimetrů nad korunou. Kromě pěti nových výhonů z hlavního kmene se ostatní odstraní.
Tvarování stromku trvá asi pět let. Kustovnice čínská ve stromkovém tvaru vyroste do asi jednoho a půl metr. Korunka má rovněž 150 centimetrů v průměru. Měla by dobře plodit a snadno se očesávat.
Jestliže si majitel zahrady sám netroufne na „výchovný řez“, je lepší pozvat si zahradníka (jistě se pro něj najde i další sadařská práce).
Víte, že…
… kustovnice čínská bývá někdy zaměňována s kustovnicí cizí. Podle některých pramenů jsou plody kustovnice cizí jedovaté.
Foto: Suché plody kustovnice čínské. sxc.hu