Zatímco do ulice jsou jako živý plot vhodnější keře nevyžadující oporu, mezi sousedy se mohou využít pnoucí rostliny. Další zajímavou možností jsou ostružiny a maliny nebo jejich kříženci – ostružinomaliny, tayberry. Malinoostružiník je hybrid, který se kříží již přes 130 let. Potřebuje však jiný typ opory, než je drátěný plot. Kříženec malinoostružiník roste v každé živné půdě, za sucha potřebuje zálivku. V červenci se obalí lákavým ovocem, které je velmi dobré a poměrně vzácné. Barvou a chutí se jeho plody blíží malinám.
Malinoostružiník neboli tayberry
Kříženci ostružiny a maliny se říká malinoostružiník neboli „tayberry“. Původem pochází ze Skotska. Soustředí v sobě přednosti malin a ostružin. Plody mají červenofialovou barvu, jsou dlouhé 3 až 4 centimetry a mají výtečnou chuť. Na opoře udělá kryt, hodí se pro zákoutí, na zdi, ploty, k zastínění nežádoucích pohledů. Kvete a plodí na dvouletých výhonech. Plody dozrávají v červenci a srpnu. Jsou dobře odolné vůči chorobám a jsou pevnější než maliny. Po ostružinách zdědily, že utržený plod obsahuje lůžko, a to dost velké.
- Pěstují se snadno v dobré zahradnické půdě,
- vyhovuje jim slunečná poloha.
- Vyžaduje chráněné slunečné místo a kryt při mrazech pod -10 °C.
- Keře o výšce 1,5 metru nesou hrozny plodů o velikosti 1,5 cm.
- Vadí mu když půda u jejich kořenů vyschne, ale jinak jejich pěstování zvládne i začátečník.
- Pro pravidelnou úrodu a bujný růst potřebuje přihnojení.
- Výhony se zkracují mírněji jako u malin.
Malinoostružiník na zahradě: Odrůdy
Pro ostružinomaliny – Tayberry Gorda a Ywarte Framboise – stačí natáhnout několik pater drátu a na ně rostliny vyvazovat. Mají-li zabránit vstupu psů nebo drůbeže na naši zahradu, natahujeme první patro drátu dosti nízko nad zemí, aby se pod ním nezvaný host neprotáhl. Rostliny jsou plné ostnů a ve druhém až třetím roce vytvářejí špatně prostupnou hráz.
- Z hlediska vegetace je nutné zachovat na rostlině nově přirůstající výhony a vyplozené buď na podzim nebo na jaře odstřihnout.
- Nové nadmíru bujné výhony počátkem léta zakrátíme.
- Obě plodiny jsou za mírných zim jen částečně opadavé.
- Sází se 0,5 až 1 m od sebe.
Pokud jsou rostliny hůře dostupné, snadno se množí hřížením, zjara a v létě je lze řízkovat. Čerstvě zakořeněné sazenice chráníme před mrazy vyšší vrstvou mulče (substrát, rašelina, kompost, listí). V dalších letech snesou výhony mrazy do -10 °Celsia bez větší újmy. Obě jmenované rostliny nevytvářejí podzemní výběžky, neobjevují se tedy jinde, než je vysadíme.
- Odrůda Buckingham nemá trny, což zjednodušuje sběr.