Domů » Mangold a jeho pěstování

Mangold a jeho pěstování

od jezzina

Mangold je velice vděčná listová zelenina, nenáročná na pěstování. Naši předkové ji nazývali cvikla, známá je též jako římská kapusta. Rostlina připomíná řepu. Zatímco kořen je nevýznamný, zahrnuje nás rostlina od jara do zámrazu čerstvými listy, které lze sklízet postupně. V kuchyni lze mangold využít stejně jako špenát. V nezanedbatelném množství je v mangoldu přítomen provitamin A a vitamin C. Zajímavý je i obsah minerálních látek – vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku. Mangold můžeme pěstovat na zahradě, ale také třeba v truhlíku na balkonu.

Mangold známý neznámý

Planě rostoucí řepa ze Středomoří se stala rodičem dvou kulturních plodin – červené řepy a mangoldu. Mangold, latinsky Beta vulgaris, je listová zelenina, která se dříve hojně pěstovala i u nás, ale pak téměř upadla v zapomnění. Tomu by se jistě divili staří Babylóňané, Řekové, Římané či Číňané, kteří si mangoldu velice cenili.

Ještě na přelomu 19. a 20. století byl v některých evropských zemích mnohem známější než špenát. Jeho popularita klesá a stoupá – v některých letech mají zahrádkáři mangoldu plný záhon, další roky se mangold nevidí nikde.  Přitom mangold obsahuje látky, které především podporují činnost střev a odstraňují nervozitu. Je vydatným zdrojem minerálů, hlavně fosforu, draslíku, vápníku, magnézia (hořčík), železa a jodu (pro štítnou žlázu), a dodává tělu i vitaminy B1, B2, C a provitamin A; toho má ve 100 gramech čerstvé hmoty 10 mg. Navíc je bohatý na bílkoviny. Ve srovnání špenátem obsahuje mangold mnohem méně kyseliny šťavelové.

Pěstování mangoldu

Ačkoliv pro naše předky byla vcelku běžnou poživatinou, dnes se vyskytuje velmi málo, na trhu skoro vůbec. Není však obtížné pěstovat manglod na zahrádce nebo i ve větším truhlíku na balkoně panelového domu. Jsou známy dvě variety mangoldu, lišící se délkou a sílou řapíků a plochou listů.

  1. Špenátová forma má tenčí kratší řapíky a široké, zvlněné listy,
  2. zatímco řapíkatá má delší tučné řapíky a listy užší, čepelovité.

Mangold je na pěstování velmi nenáročný, potřebuje jen dostatek vláhy a dobrý přísun dusíkatých hnojiv. Sklízí se list po listu po celou dobu vegetace postupným odlamováním vnějších listů. Vysévá se na jaře do řádku, první rok vytváří listy, druhým rokem kvete a má plody. Pěstuje se však jako jednoletka. Mangold přezimuje v drsnějších podmínkách jen velmi obtížně. V mírném podnebí a hlavně v lehčí a sušší půdě se dá udržet pod lehkým krytem z listí nebo chvojí. Pak máme velmi brzy na jaře chutnou a jemnou salátovou zeleninu.

Využití mangoldu

  • Mangold byl našimi předky ceněn pro značný obsah karotenu, vitaminu C a betainu, poskytujícímu prevenci proti kornatění cév
  • Mangoldu můžeme zmrazit do zásoby. Zmrazujeme buď celé listy, které předváříme jednu minutu, nebo zvlášť řapíky, případně jako protlak. Listy proložíme fólií. Vydrží bez problémů až 10 měsíců.
  • Listy mangoldu obalené v těstíčku a smažené jsou lahůdka, řapíky lze využít do čínských pokrmů.
  • Může se dusit jako špenát či řapíky používat do omáček a masitých pokrmů.
  • Použít ho lze obdobně jako špenát či řapíkatý celer.
  • Mangold je močopudný a odborníci jej doporučují i lidem s vysokým krevním tlakem.

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor