Pravý medovník, a nebo i jeho „příbuznou“ Marlenku, doma neupečeme. Oba moučníky mají svou ochranou známku a nikdo kromě majitelů firem celý recept v plném znění nezná. Příběhy medovníku i Marlenky si jsou podobné – medovník začali podle rodinné receptury v Praze koncem 90. let péct rodilí Rusové, medovou Marlenku o něco později Arméni přistěhovalí na severní Moravu. A v obou případech se „konal hospodářský zázrak“. Existuje bezpočet předpisů na medovník vyrobený podomácku. Ale nikdy nebude chutnat jako ten pravý. Ostatně – i užívání označení „medovník“ je v rozporu se zákonem. Přinášíme několik tipů, jak lze upéct český medovník na plechu. Protože recepty nemají ambice ohrozit „pravý“ medovník, snad se na nás držitelé ochranné známky nebudou zlobit.
Medovník na plech: Recepty
Medovník podle Marie Rottrové
- Těsto: 180 g cukru, 3 polévkové lžíce medu, 80 g másla, 1 kávová lžíce jedlé sody, 400 g hladké mouky, 1 vejce.
Krém: vanilkový puding, 1/2 litru mléka, 250 g másla, 120 g cukru.
Poleva: 300 g moučkového cukru, 2 lžíce horké vody, podle chuti rum nebo šťáva ze dvou čerstvých citronů.
Příprava: Do varné mísy nebo teflonového kastrolu dejte ingredience na těsto – cukr, med, máslo, jedlou sodu – a směs stále míchejte na mírném ohni dokud nezežloutne, jemně nezkaramelizuje. Odstavte, dejte mírně zchladit a poté přidejte mouku, vejce a vypracujte vláčné těsto, které vyválejte na dva pláty – přesně na dva plechy – a v mírně vyhřáté troubě upečte. Mezitím uvařte puding, dejte ho vychladnout a třete jej s máslem a cukrem, dokud nevznikne hladký krém. Vychladlé pláty rozkrojte, potřete rumem, pak krémovým pudingem. Rum a krém dvakrát zopakujte a poté přiklopte zbylým korpusem. Ve finále na vrchní plát rozetřete citrónovou nebo rumovou polevu (její ingredience třete v míse tak dlouho, až je hmota patřičně hladká, tzv. na nit se táhnoucí). Přikryjte fólií z mikrotenu a nechtě dva až tři dny odležet.
Medovník I.
- Těsto: 450 g hladké mouky, 50 g Héry, 150 g moučkového cukru, 1 vejce, 4 lžíce mléka, 1 lžička sody, 2 lžíce kakaa, 1 lžička skořice a 2 lžíce medu.
Příprava: Tuk, cukr, mléko a med rozpustíme v kastrůlku tak, aby směs byla vlažná, přidáme do mísy s moukou, skořicí, vejcem, mlékem, kakaem a vše spojíme v těsto. Vyválíme 4 stejné placky a pečeme je na vymazaném plechu v mírně vyhřáté troubě asi 30 minut.
Náplň: 250 g másla utřeme s 250 g moučkového cukru. Potom uvaříme kaši z 1 lžíce hrubé mouky a mléka. Vychladlou přidáme do utřené máslové pěny a ještě jednou vše ušleháme. Střídavě potíráme jeden plát krémem a druhý marmeládou (můžou být povidla nebo rybízová marmeláda). Trochu pláty přimáčkneme, aby se krém dobře vsákl. Povrch potřeme bílým krémem a postříkáme čokoládovou polevou. Medovník necháme nejlépe ve velkém igelitovém sáčku v ledničce 2 až 3 dny proležet; krásně změkne a je velmi chutný.
Medovník II.
- 500 g hladké mouky, 350 g tekutého medu, 1 malý šálek silné instantní kávy, 125 g másla, 100 g hnědého cukru, 3 vejce, 2 lžičky sody bikarbony, 3 lžíce mléka, trocha octa, 1 lžička mleté skořice, 1 lžička mletého hřebíčku, špetka mletého zázvoru, 2 lžíce krystalového cukru na posypání, tuk na vymazání plechu.
Příprava: Tekutý med, hnědý cukr a máslo pomalu rozpustíme při nízké teplotě a necháme dobře vychladnout. Do mísy nasypeme hladkou mouku, přidáme sodu pokapanou trochou octa, přilijeme směs z rozkvedlaných vajec, veškerého koření, mléka a kávy a dobře promícháme. Hotové těsto nalijeme na vymazaný plech, uhladíme a posypeme krystalovým cukrem. Medovník pečeme v troubě vyhřáté na 175 °C asi 1 hodinu. Po půlhodině pečení medovník přikryjeme alobalem a dopečeme. Hotový medovník můžeme polít cukrovou polevou a posypat ořechy.