Domů » Nejchladnější místa v ČR

Nejchladnější místa v ČR

od Martin Straka

Česká republika je zemí, ve které lze nalézt až překvapivě velké množství různých typů krajiny. Tomu odpovídá i široké spektrum podmínek, které se na nich vyskytují. A protože záliba ve sbírání různých „nej“ je doslova lidskou přirozeností (kromě toho, že má často vědecký význam, je to prostě zábava), není divu, že řada z nás pátrá potom, na kterých z těchto míst jsou ty nejnižší teploty.

Jak nejchladnější místa vznikají?

Pátráme-li po nejchladnějších místech u nás, nebude od věci ujasnit si, v jakém prostředí většinou takové rekordní plochy vznikají. Jedná se většinou o holé pláně, ideálně lehce zkosené. Pokud zapadnou sněhem, který odizoluje zemi, a nad nimi se bude držet studený arktický vzduch, je splněna první množina podmínek pro to, aby bylo možné na daném místě naměřit opravdu nízké teploty.

Ještě je ale potřeba, aby bylo místo chráněno před větrem (ideálně horami v dostatečné – avšak nikoliv příliš velké – vzdálenosti). Z výše uvedeného plyne mimo jiné i jedna důležitá věc: nejchladnější místa nejsou vázána na nikterak velkou oblast, jedná se o specifická, přesně definovaná místa.

Kde je v Čechách nejchladněji?

Pokud se chystáte na putování po místech, která jsou považována za nejchladnější v České republice, rozhodně nemůžete minou šumavskou Kvildu ležící v nadmořské výšce 1065 m. Tam se totiž i během léta setkáte s teplotami, které padají i pod bod mrazu.

Kvilda

Místo zvané Jezerní slať, jež leží nedaleko Kvildy, a které vás na první pohled oslní neskonalou krásou svého přírodního bohatství, je často považováno za nechladnější v České republice. Pokud se tam vydáte v brzkých ranních hodinách, počítejte i s mrazíky, které vás potrápí i v době letních prázdnin. Není divu, celoroční průměrná teplota je na tomto místě dva stupně pod nulou. Nejhlouběji tady klesla teplota na mrazivých -41,6 stupně Celsia. Ta ale rekordní není!

Historicky nejnižší teplota naměřená v České republice

Výše jmenované nejchladnější místo v České republice podle průměrné teploty ovšem nepřekonává absolutní naměřený rekord, konkrétně -42,2 stupně Celsia. Tato teplota byla naměřena 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic. V zimě na přelomu roku 1929/28 udeřila arktická zima jakou si většina z nás ani neumí představit. Mluvíme-li tedy o absolutní nejnižší teplotě kdy naměřené na našem území, rekordmanem jsou Litvínovice.

Další chladná místa v České republice

Ochladit se můžete i na Sněžce, našem nejvyšším vrcholu, kde se nízké teploty střídají s přímým žárem slunce. Z nejvyšší hory v České republice se můžete přesunout přímo do podzemí tajemných chodeb půvabných jeskyní. Mluvíme samozřejmě o Punkevní jeskyni v Jihomoravském kraji. Jeskyně se vstupem v obdivované propasti Macocha se rozhodně ochladíte při projížďce na lodičkách. Teplo vám přitom nebude, teplota zde není extrémně nízká, je však nízká po celý rok. I v létě tak musíte počítat s teplotou okolo 7 stupňů.

I Praha si v minulosti užila svojí porci zimy, v zimě mezi roku 1829 a 1830 zažili Pražané plných 95 dní, kdy teplota klesla pod nulu. Plných 76 z nich navíc teplota nulu vůbec nepřekročila. Dnešní klima něco takového již vůbec neumožňují.

Srovnání se světem

I přesto, že na některých místech naší země je opravdová zima, ve srovnání se základnou Vostok, která se nachází na Antarktidě, máme stále ještě poměrně teplo. Na Vostoku naměřili v roce 1983 teplotu -89,2 stupně Celsia, což je absolutní rekord na celé této planetě (samozřejmě kromě uměle připravených nižších teplot).

Co se klasických lidských sídel týká, v kotlině Ojmjakon (vesnici s 550 obyvateli) nacházející se na ruském Dálném východě byla naměřena teplota – 71,2 stupně a průměrná teplota zde dosahuje -30 stupňů Celsia.

Související

Váš názor