Hrady patří k nejpůsobivějším a nejkrásnějším stavbám na světě. Existují již po staletí a dodnes jsou oblíbenými turistickými cíli. V tomto článku se podíváme na největší hrady na světě, které vás jistě ohromí.
Obsah článku
Edinburský hrad, Skotsko, Velká Británie
Jedna z největších pevností na světě, která dominuje panoramatu skotského hlavního města, je zároveň jedním z nejstarších opevněných hradů v Evropě a nejvíce obléhaným hradem v Británii. Dlouhá a krutá historie Edinburghu jako královského sídla, vězení a vojenské citadely je nedílnou součástí skotské historie. K poslednímu obléhání hradu došlo v roce 1745 během jakobitského povstání. Jako vězení zde byli umístěni vězni z americké války za nezávislost, francouzské revoluce a napoleonských válek.
Hrad Himedži, Japonsko
Hrad Himedži se nachází na západním křídle k bývalému hlavnímu městu Japonska Kjótu, označuje UNESCO za „nejlepší dochovaný příklad japonské hradní architektury z počátku 17. století„. Pro svou eleganci a podobnost s ptákem v letu je často označován jako Širasagi-džó neboli hrad bílé volavky. Je jedním z největších hradů na světě, jeho 83 budov je obklopeno obrannými zdmi a dvojitým příkopem a je největším a nejzachovalejším samurajským opevněním v Japonsku.
Zámek Chambord, Francie
Největší zámek v údolí Loiry Château de Chambord byl původně loveckým zámečkem krále Františka I.. Tento krásný francouzský zámek byl postaven v letech 1519 až 1547 a vyznačuje se osobitým renesančním stylem. Jedním z nejikoničtějších prvků zámku Chambord je jeho dvojité šroubovicové schodiště. Dvě spirály, o nichž se předpokládá, že je navrhl Leonardo da Vinci, se vzájemně proplétají, ale nikdy se nesetkají.
Na zámku Chambord se nachází 440 místností, 282 krbů a 84 schodišť. Zámecký areál Château de Chambord je stejně velký jako centrum Paříže.
Hrad Hohensalzburg, Rakousko
Hohensalzburg, jedna z největších pevností na světě a pravděpodobně nejzachovalejší středověký hrad v Evropě, byl postaven postupně několika arcibiskupy počínaje Gebhardem z Helfenštejna v roce 1077. Vyznačuje se tím, že ve své tisícileté historii nikdy nepadl do rukou nepřátelských útočníků. Během německé selské války v roce 1525 byl obléhán, ale nebyl dobyt. Hrad, který dominuje salcburskému panoramatu s výhledem až na rakouské Alpy, sloužil během první světové války jako vězení pro italské válečné zajatce.
Pražský hrad, Česká republika
Pražský hrad je považován za největší starobylý hrad na světě a dodnes patří k největším hradům na světě. První zděná stavba byla postavena v roce 870 a v průběhu let byla sídlem moci císařů Svaté říše římské a českých králů. Dnes je sídlem prezidenta České republiky. Na hradě se nachází ohromující množství gotické, barokní a románské architektury a ve skryté místnosti hluboko uvnitř jsou uloženy české korunovační klenoty včetně svatováclavské koruny.
Hrad Sforzesco, Itálie
Castello Sforzesco, jeden z největších hradů v Itálii, se nachází v centru italského Milána. Opevnění hradu se rozkládá na ploše 25,9 hektaru. Stavba tohoto hradu byla zahájena v roce 1360. Castello Sforzesco, dokončený v roce 1499, byl v průběhu let domovem několika šlechtických rodů. V současné době se zde nachází několik muzeí včetně Pinacoteca del Castello Sforzesco. Když se Ludovico Sforza stal v roce 1494 milánským pánem, požádal několik slavných renesančních umělců o výzdobu hradu. Leonardo da Vinci například vymaloval strop v Sala delle Asse.
Alhambra, Španělsko
Říkejte mu palác, říkejte mu pevnost, říkejte mu, jak chcete. Ale nenechte se zmást jeho názvem. Navzdory tomu, jak palác Alhambra vypadá, nebyl vždycky tak velkolepý a majestátní, protože v době, kdy se začal stavět, připomínal spíš ruiny římského opevnění, které na jeho místě stávaly. Díky neuvěřitelné práci, kterou odvedl velký nasridský emír Mohammed ben Al-Ahmar, se však nyní můžeme podívat přímo na jeden z největších architektonických výtvorů všech dob.