Domů » Zánět dásní: Léčba

Zánět dásní: Léčba

od jezzina


Zánět dásní nebolí, a to je jeho nevýhoda, protože někdy proto nebývá včas léčen. Chronický zánět dásní kazí dech a přechází v paradentózu. Zánět dásní je rovněž průvodním jevem cukrovky. A rovněž také těhotné ženy často trápí zánět dásní. Prevence se zdá na první pohled jednoduchou záležitostí. Závisí na eliminaci všech faktorů, kterou mohou zánět dásní způsobit.

Zánět dásní provází těhotenství a cukrovku

Ženám v těhotenství klesá pH vlivem hormonálních změn v organismu. To mimo jiné způsobuje záněty dásní. Budoucí matka musí navštívit zubaře a více se věnovat hygieně dutiny ústní čištěním zubů počínaje a masážemi dásní konče.

Každý diabetik by měl svým zubům věnovat obzvláštní pozornost. Při lehčích formách cukrovky se mívají nemocní v ústech lehčí zánět dásní, který lze kompenzovat úpravou diety a zvýšenou hygienou ústní dutiny. U těžších onemocnění cukrovkou jsou příznaky v dutině ústní velice zřetelné. Vedle zánětu dásní je silně postižen celý závěsný aparát zubů, což se projevuje jako paradentóza se vším, co ji provází. Při léčení stomatlog spolupracuje s diabetologem.

Několik tipů

  • Proč třeba nezkusit léčit zánět dásní čajem ze stejných dílů heřmánku, řepíku lékařského a šalvěje? Tyto bylinky mají jednak dezinfekční, antibakteriální a jednak mírně stahující účinek. Upravují záněty a zlepšují subjektivní pocit nemocného. Čaj připravíme tak, že spaříme jednu polévkovou lžíci bylinek ve čvrt litru vroucí vody a čaj necháme asi deset minut ustát. Vlažným čajem pak vyplachujeme několikrát denně ústní dutinu. Za den můžeme spotřebovat i tři až čtyři šálky čaje.
  • K výplachům úst při zánětu dásní slouží i odvar ze směsi květu heřmánku, plodu koriandru, kořene omanu a kořene kostivalu ve formě odvaru. Připraví se ze dvou polévkových lžic na půl litru vody. Směs se tři minuty lehce povaří a 15 minut louhuje.
  • Zánětu dásní zbaví výplachy odvarem z oregana neboli dobromysli, která obsahuje velké množství silice thymolu, tříslovin a hořčin.
  • Účinná je také šťáva z myrhy. Obsahuje burseracin, látku s nepopiratelně léčivým účinkem. Proto se používá v zubním lékařství při zánětu dásní a v kosmetice při výrobě ústních přípravků a zubních past.

Aby zánět dásní nevznikl

Snažíme se pravidelně a správně si čistit zuby. Tím omezujeme tvorbu zubního mikrobiálního povlaku (plaky) a také vzniku zánětu dásní. Dbáme o prevenci vzniku zubního kamene. Kromě čištění zubů nám v tom pomohou pravidelné kontroly u stomatologa.  Neméně významnou složkou prevence je vedle hygieny i správná strava. Víme, že i nedostatek vitamínů může způsobit poškození závěsného aparátu zubů, podobně jako nedostatek některých minerálů. Odolnost dásní proti zánětu lze například ovlivnit zvýšeným přívodem zinku do organismu.

Čistíme si zuby správně?

  • Alespoň pět minut po každém jídle
  • Čištění nesmí bolet
  • Vhodným kartáčkem se zaoblenými konci vláken, přiměřeně velkým a nepříliš tvrdým
  • Mezizubní prostory nití a mezizubním kartáčkem
  • Začít zevnitř od nejhůře dostupných ploch
  • Čistit systematicky a nevynechat žádné místo
  • Měnit kartáček po šesti týdnech používání

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor