Meruňky jsou teplomilnou peckovinou, která se k nám dostala pozdě, až v 17. století. Původem jsou z Číny, odkud přes Arménii a další asijské země připutovaly do Říma. Ve své domovině byly původní meruňky využívány jako sladidlo, plody se sušily podobně jako rozinky přímo na stromech, nebylo to však v Číně, ale v horských oblastech Ťan-šanu, odkud pocházejí další odrůdy meruněk.
Všechny odrůdy meruněk potřebují teplo
Meruňky nepatří mezi adaptabilní ovocné druhy. Jsou méně odolné proti exhalacím svým jemným listem. Velkou „ranou“ pro meruňky je tak zvaná mrtvice meruněk, kterou podmiňuje podle ovocnářů více faktorů. Meruňky mají krátkou dobu dormance, klidového zimního stadia. Kvetou velice raně, jsou samosprašné. Jejich rané kvetení je velmi často poškozováno mrazy.
Vysazujeme meruňky
Meruňky, vzhledem ke svým vlastnostem, se na zahrádkách pěstují méně než broskvoně. Spon výsadby u nejvíce sázených čtvrtkmenů je optimální pět krát pět metrů. Kromě čtvrtkmenů se vysazují i zákrsky. Dříve bylo oblíbené pěstování ve formě stěny na jižní straně domu. Kumulované teplo mnohdy zabránilo zmrznutí květů. Meruňky se řežou v době vegetace, dají se řezat již od kvetení až do začátku září. Podnožemi pro meruňky jsou meruňkové semenáče, které jsou již typovány. Lze použít i myrobalán a některé podnože vhodné i pro slivoně. S tím souvisí výskyt virové šarky švestek, která se u meruněk projevuje i na plodech, na peckách ji poznáme podle světlejších skvrny, kroužků.
Nejznámější odrůdy meruněk
Pěstiteli osvědčené odrůdy meruněk jsou:
- Karola,
- Rakovského,
- Velkopavlovická,
- Maďarská,
- Bergeron,
- Veecot,
- Hargrand,
- Sabinovská.
Od roku 1996 nejsou uznávány odrůdy meruněk Marculesti 19, Frimmelova uherka, New Jersey A1, Kišiněvskij rannij, VS022/195, VS-8/57 a VS-032, převážně pro horší kvalitu plodů.
Není nad praktické zkušenosti pěstitelů
Chceme-li vysadit meruňku, poradíme se zkušeným sadařem přímo ve svém okolí. Bude mít zkušenosti s tím, kterým odrůdám meruněk se dobře daří právě v naší konkrétní lokalitě. Jiné odrůdy meruněk budou prospívat na jižní Moravě a jiné na severu Čech. Případně se můžeme obrátit na nejbližší pobočku nějakého zahrádkářského spolku, kde bude jistě nějaký zkušený sadař-pomolog, který nám s výběrem odrůdy meruněk poradí.
Mrtvice meruněk (apoplexie)
Pod tímto názvem se označuje náhlé odumírání meruněk (vzácněji i třešní a švestek), které zasahuje buď část stromu (větev), nebo celý strom. Mnoho vysazených meruněk hyne do 15 let věku, některé dokonce ještě ve školce. Přes rozsáhlý soustavný výzkum se nepodařilo jednoznačně zjistit příčinu apoplexie. Jde o souhrnné označení nemoci mající více příčin. Vadnutí a odumření postupuje zpravidla velmi rychle, během několika dnů až týdnů, a bez nápadných patologických příznaků na listech. Někdy odumře jen jedna větev, během roku nebo po několika letech další větve nebo celý strom. Mezi prvotní příčiny náhlého odumírání patří zřejmě patofyziologické poruchy zaviněné nepříznivými vnějšími vlivy, jako je:
- nevhodné stanoviště,
- nevhodná půda (zamokřená, těžká, ale i příliš suchá),
- nevhodná výživa,
- poškození mrazem.
Někteří autoři upozorňují i na:
- vliv podnože,
- případně mezištěpení,
- a nelze vyloučit ani podíl některých houbových patogenů.