Domů » Ošetřování člena rodiny – OČR

Ošetřování člena rodiny – OČR

od jezzina

Zůstat doma tak zvaně „na paragraf“ při ošetřování člena rodiny je jedna z výhod, které lidem v zaměstnaneckém poměru umožňuje jejich nemocenské pojištění. Podmínky pro výplatu stanoví zákon číslo 187/2006 Sbírky, o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Kdy zůstat doma „na paragraf“

  1. Jestliže v rodině, respektive v domácnosti, nastane situace, že některý její člen onemocní natolik, že vyžaduje péči jiného člověka, mohou lidé využít možnosti, které jim skýtá zákon o nemocenském pojištění. Za určených podmínek nemusejí po určitou dobu do práce a finanční ztráta jim je kompenzována z jejich nemocenské pojistky.
  2. Podobně tomu je za situace, jestliže pečujeme o (zdravé) dítě do desíti let, ale jeho škola (či jiné zařízení) bylo mimo prázdniny a obvyklou dobu uzavřeno. Může to být například z příčin propuknuté epidemie, nečekané havárie nebo jiné události, která se nedala předpovědět. To platí i pro případ, že byla jinak zdravému děcku do desíti let nařízena karanténa.
  3. Dalším případ může nastat, jestliže osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocní. Příklad – matka samoživitelka onemocní a nárok na ošetřování člena rodiny bude požadovat její matka – babička dítěte.

Ošetřování člena rodiny: podmínky

Jak vyplývá z již z názvu zákona, ošetřovné mohou nárokovat pouze lidé, kteří si platí nemocenské pojištění, a nebo je za ně platí jejich zaměstnavatelé. Jestliže si například osoba samostatně výdělečně činná (podnikatel, svobodný umělec a podobně) nemocenské pojiště neplatí, nárok na ošetřovné jí nevzniká. Samozřejmě ani nezaměstnaní nárok na ošetřovné nemají.

Na rozdíl od „nemocenské“, která se vyplácí až od čtvrtého dne pracovní neschopni, ošetřovné náleží a je propláceno už od prvního dne ošetřování. Nejdelší možná doba však je devět kalendářních dní (pozor, včetně sobot, nedělí a svátků). Rodiče (nebo jiné oprávněné osoby) se mohou při ošetřování člena rodiny prostřídat. Ale jen jednou a doba ošetřování se tín neprodlužuje.

Jestliže se jedná prokazatelně o osaměle žijící osobu (tak zvaní samoživitelé) pečující o dítě do šestnácti let navštěvující základní školu, může se doba čerpání ošetřovného prodloužit až na 16 kalendářních dní.

Čerpání dávky není přitom v rámci kalendářního roku limitováno.

Potvrdit a oznámit zaměstvateli

Ošetřovné je percentuelně vypočítávano podle stanoveného vzorce. Denní výše je 60 procent z tak zvaného denního vyměřovacího základu.

Lidé, kteří chtějí tuto pojistku využít, požádají ošetřujícího lékaře nemocného člena rodiny, případně vedení školního (nebo jiného dětského) zařízení o tiskopis (mají ho), který vyplněný a potvrzený (lékařem, školským zařízením) odevzdají co nejdříve svému zaměstnavateli, jemuž také pochopitelně musí svou absenci v zaměstanání oznámit.

Související

7 komentáře

Dagmar 25.3.2013 - 11.52

Dobrý den.
Můžete mi poradit?Jsem doma a pečuji o člena domácnosti,nemám žádné finanční kompenzaci babička o kterou pečuji pobírá od soc.ošetřovné které mi dává.
Soc.má rozhodnuto na doživotí.
Můj dotaz.
Jsem doma 1 rok,nemám ukončený pracovní poměr a babička stále potřebuje pomoc druhé osoby,lékař mi vystavuje každý měsíc potvrzení o trvání péče o člena rodiny.
Je nějak omezená doba na OČR ?
MUSÍM UKONČIT PRACOVNÍ POMĚR?
Mám strach že přídu o práci ale nechceme dát babičku do ústavu,nevím co mám dělat můžete mi poradit?
Děkuji

Reply
Jakub 24.11.2017 - 16.23

Zdravím, moc děkuji za článek. Řeším teď ošetřování babičky – má vážnou nemoc a sama to nezvládne.

Reply
Radka 30.5.2019 - 15.45

Dobrý den, jedu jako doprovod mentálně postižené dcery na tři týdny do lázní, dceři je 31let,na kolik dní mam nárok na OČR. Děkuji

Reply
Zdeněk 13.8.2019 - 16.46

Dobrý den, mam dotaz. Ze ČSSZ mě došel vráceny dopis kde mi chybělo o jaké dite v domácnosti jsem pečoval část B. Narodilo se nám třetí dítě a já nevím koho mam napsat do části B jestli staršího syna, nebo mladší dceru. Dekuji

Reply
magdalena 19.11.2019 - 12.08

Dobrý den,dcera je po operaci a je samoživitelka,já se jí starám o malého synka.Chtěla jsem se zeptat jak dlouho mohu mít na ně paragraf.jsem babička.Děkuji

Reply
Miluška 17.2.2020 - 13.43

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda pokud matka pobírá očr na dítě v týdnu a překlápí se to do druhého týdne,tak zda může dát dítě k prarodičům nebo bývalému partnerovi. Nemělo by mít klidový režim u matky? Děkuji za odpověď

Reply
Petr 8.12.2023 - 10.42

Dobrý den,
manželka,pádem že schodů,utrpěla úraz,který ji upoutal na lůžko a je odkázána na mojí pomoc,mám nárok na ošetřovné? já i manželka jsme v důchodovém věku.
děkuji za odpověď.
Petr

Reply

Váš názor