Ideálním prostředím pro pěstování jahod je slunné místo, ale můžeme jej mít i na dočasně zastíněných záhonech. Ty se připravují už v létě, kdy se do půdy zaryje hnůj (neměl by být čerstvý). Sazenice jahodníku se vysazují v létě, v červenci nebo začátkem srpna. Sadbu si můžeme koupit v zahradnictvích nebo si ji prostě vypěstovat. Chceme-li mít již v příštím roce dobrou sklizeň jahod na nových záhonech, měli bychom jahodník sázet od druhé poloviny července nejpozději do poloviny srpna. Jahodník se pěstuje v tříletém cyklu.
Jahody: Nároky na pěstování
Sazenice se odebírají ze šlahounů těch rostlin, které mají hodně kvalitních plodů. Měly by mít například tři až čtyři pěkné listy, listové srdíčko a dobře vyvinuté kořeny. Tam, kde je jahodník zasázený v textilii, můžete nechat zakořenit sazenice třeba v kelímcích od jogurtu nebo v květináčcích.
Jahodník se pěstuje v takzvaném tříletém cyklu. To znamená, že každé tři roky bychom měli změnit nejen místo, ale i rostliny. Na stejné místo se jahody vracejí až tak po pěti letech.
Během pěstování je možné jahodník přihnojovat hnojivy určenými pro tuto rostlinu. Jahody je vhodné sbírat brzy ráno, nebo když je zamračeno. Plody by měly mít stopku. Pokud je hned nezpracujete, musí rychle do chladu.
Letní výsadba jahod
- K letní výsadbě používáme zpravidla vlastní dobře vyvinuté sazenice jahod odebrané od zdravých a plodných matečních rostlin, které jsme si před sklizní označili kolíky. Sazenice mají mít bohatý kořenový systém a dobře vyvinutou nadzemní část.
- Nejlepší jsou sazenice hrnkované.
- Nesmějí být napadené roztočíkem jahodníkovým, který svým sáním způsobuje deformaci srdéčkových listů a zakrslost rostlin.
- Sazenice mají být též prosté skvrnitosti listů působené houbami.
- Některé odrůdy (Dagmar, Elista, Elsanta, Elvira) jsou na vlhčích a těžších půdách náchylné k hnilobě kořenů.
Podzimní sadba plodí později
- Pokud chceme sazenice jahod koupit v zahradnictví, musíme počítat s tím, že bývají v prodeji zpravidla až po polovině srpna.
- Výnos těchto později vysazených rostlin bude v prvním roce pěstování zpravidla malý.
- Pozdější výsadbě věnujeme zvýšenou péči, aby sazenice do zimy zakořenily a nevymrzly. Po polovině září bychom jahodník již sázet neměli.
- Po výsadbě sazenice jahod dobře zalejeme, později přihnojíme a podle potřeby ošetříme proti roztočíku jahodníkovému.
- Za méně příznivých klimatických podmínek, zvláště při pozdní výsadbě, přikryjeme záhon netkanou textilií, aby se sazenice jahod dobře ujaly.
Mražení jahod
Kdo si chce uschovat svou úrodu i na zimní měsíce, může si jahody zamrazit. Buď celé nasypat do sáčků určených do mrazáků, nebo formou dřeně, kdy se jahody rozmačkají s cukrem a zmrazí. Používají se různé plastové nádoby nebo i sáček na tlačenky. Z takového jahodového „válečku“ si pak ukrojíte ostrým nožem jen tolik dřeně, kolik potřebuje, a vrátíte ho do mrazáku.
Foto: sxc.hu