Domů » Kalanchoe a její pěstování

Kalanchoe a její pěstování

od jezzina

Možná jste dostali jako dárek hrnkovou květinu s poněkud masívními tuhými a lesklými lístky a bohatou růžicí drobných kvítků. Nebo se vám zalíbila v květinářství, kde bývá nabízena v různých barevných varietách. Je to kalanchoe, která se česky jmenuje kolopějka, ale někdy se také prodává pod názvem madagaskarský zvonek.

Je to květina velmi půvabná, dekorativní, ale nebude pěstování kalanchoe příliš náročné? Nezahyne, když obýváte panelákový byt? Vyžaduje pěstování kalanchoe nějaké květinářské „finty“? Můžete ji přes léto umístit i na balkon nebo na terasu?

Kolopějka těší barevnými květy

Kalanchoe potěší i ty, kteří s pěstováním pokojových květin nemají velké zkušenosti: je nenáročná, roste a bohatě kvete skoro všude a protože kalanchoe je sukulent, vyžaduje spíš péči zdrženlivou, než dennodenní.

Kolopějka (kalanchoe) je domovem na Madagaskaru. Tam dorůstá jako polokeř či keř (polokeř má zdřevnatělé spodní části větviček, keř je zdřevnatělý až k výhonkům). Protože kalanchoe atraktivně kvete (květy mají barevnou škálu od bílé, žluté a růžové až po temně červenou), byly postupně vyšlechtěny kultivary vhodné pro pěstování v domácnosti: jako pokojová nebo balkonová rostlina. V květináči kolopějka vyroste v asi 30 centimetrů vysoký keřík, který můžeme tvarovat řezem (dokonce z ní můžeme vypěstovat stromeček s kmínkem).

Pěstování kalanchoe je nenáročné

Kalanchoe má ráda stejnoměrné světelné podmínky – v zimě musíme dbát na dostatek světla, ale v létě ji naopak před prudkým slunečním světlem chránit. Letní teploty ji nevadí, v zimě by však neměly klesnout pod deset stupňů Celsia (optimálně 10 až 15).

Při pěstování kalanchoe je třeba si uvědomovat, že se jedná o sukulentní rostlinu, které vyhovuje spíše sucho, takže bude v paneláku dobře prospívat. Nerosíme ji a při občasném zalévání dbáme, abychom nepřemokřili kořenový bal. Vlhko a chladno kolopějka špatně snáší – neroste, někdy opadá nebo ji začnou zahnívat kořeny. Máme-li k dispozici měkkou vodu (třeba dešťovou), použijeme ji na zalévání. Jestliže jsme odkázáni jen na vodu z vodovodu (která bývá někdy tvrdá a pro pěstování kanchoe nepříliš vhodná), necháme ji několik dní odstát.

Aby kalanchoe přes léto bohatě kvetla, dvakrát do měsíce ji přihnojíme. Přes zimu zálivku omezíme a hnojení vynecháme.

Kalanchoe se velmi snadno množí. V létě na jejím vrcholu vyrůstají malé výhonky, které buď samy odpadnou (v přírodě by okamžitě zakořenily) nebo je můžeme snadno odloupnout. Zasadíme je substrátu, případně můžeme zalít i růstovým stimulátorem a umístíme z dosahu prudkého světla. Mladé kalanchoe zakoření asi do tří týdnů.

Kolopějce se daří i na balkonech

V posledních letech se poměrně rozšířilo pěstování kalanchoe na balkonech a terasách. Protože jsou na trhu k mání i převislé varianty, nahrazuje kalanchoe už trochu „okoukané“ muškáty nebo poněkud problémové fuchsie. I při pěstování kalanchoe na balkoně či na terase musíme dbát, aby nebyla vystavena přímému slunci, ale aby její stanoviště bylo mírně zastíněno.

Foto: sxc.hu

Související

2 komentáře

Veronika 16.11.2012 - 12.21

Dobrý den!
Mám takový dotaz: je kalenchoe jedovatá?
Děkuji

Reply
ju 16.1.2013 - 18.50

Ne není

Reply

Váš názor