Název levandule pochází z latinského „lavatio“, což v překladu znamená umýt. Tento název vznikl pravděpodobně díky širokému využití levandule jako přísady do koupelí. Středověcí vykradači hrobů používali levanduli během morových epidemií na ochranu před nákazou. Snítky levandule byly dříve zavěšovány v šatníku jako ochrana proti molům. Levandule pochází z oblasti Středozemního moře, v současné době se ale pro potřeby farmaceutického a především kosmetického průmyslu pěstuje ve většině zemí Evropy. Často ji také můžeme najít v zahradách.
Kde se levandule vzala?
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia Miller.) se často pěstovala na venkovských zahrádkách a kladla se do šatníku a mezi prádlo, kde zanechávala příjemnou vůni. Zároveň sloužila jako osvědčený prostředek proti molům. Původně se vyskytovala v západním Středozemí, avšak pro potřeby kosmetického a farmaceutického průmyslu se nyní pěstuje i v mnoha dalších zemích.
Je to trsnatě větvený polokeř s přímými lodyhami, na nichž jsou vstřícné, čárkovité listy, které jsou na okrajích podvinuté a v mládí plstnaté. Drobné květy jsou v chudých lichopřeslenech v dolní části oddálených, na vrcholu směstnaných v klasovité květenství. Plody jsou tvrdky. Levandule kvete v červenci a srpnu.
Pěstování levandule
K pěstování jsou nejvhodnější chudší vápenité půdy v chráněných polohách teplejších oblastí, nejlépe na jižních svazích, kde jsou rostliny chráněny před vymrzáním. V příliš úrodných půdách vytvářejí rostliny mnoho listů na úkor květů.
Sbírají se květy, ale může se sbírat i celá nať s květenstvím. Suší se opatrně v tenkých vrstvách na vzdušných stinných místech. Při umělém teple nesmí teplota překročit 25 stupňů.
Květy obsahují až 4 % silice, jejichž hlavní složkou je linalylacetát, borneol, linalol a dalších asi 25 složek. Složení silice je závislé na celé řadě faktorů, např. klimatických. Květy jsou ke kořenění příliš voňavé, proto se raději používají méně aromatické listy. Jsou však hořké a chutnají příliš kořenitě, proto se zřejmě v Evropě nestaly běžným kořením a používají se jen regionálně v oblastech, kde levandule planě roste.
Použití levandule
- Je to typické koření francouzské, španělské a italské kuchyně. Samotné listy můžeme přidávat ke skopové pečeni, dušenému masu, rybám, salátům a zelenině. Jsou také součástí různých kořenících směsí jižních národů.
- Ve středověku byla levandule velice uctívaná. Pro zmírnění všech bolestí se pokládal na hlavu váček se směsí levandulových květů, vavřínu, růží, majoránky a hřebíčku.
- Odedávna se levandule používá v kosmetice a ke koupelím. Odtud pochází i její rodový název (lavare – umývat).
- Dnes slouží především k destilaci silice, která se uplatňuje v kosmetice a parfumerii, protože má dezodorační a dezinfekční účinky.
- Používá se jako uklidňující a protikřečový prostředek.
- Zevně se používá jako součást mastí při zánětech nervů, neboť silice napomáhá prokrvení pokožky.
- Také se věří, že levandule vložená pod polštář podporuje klidný spánek.