Paprika je vděčnou „komoditou“ domácích pěstitelů. Není k tomu třeba celá zelinářská zahrada se skleníkem, k pěstování paprik stačí malý záhonek. Ani obyvatelé bytových domů nemusejí být zkráceni o radost z pěstování paprik – docela dobře se jim vede na balkonech, terasách nebo lodžiích. Čerstvou, lahodnou papriku si tak můžeme vypěstovat i bez zahrádky. Pokud máme balkón, který není orientovaný na severní stranu, bude se na něm paprikám, které patří mezi nejchutnější plodovou zeleninu, dobře dařit. V nádobách vypadají i velmi dekorativně, na výběr máme mnoho vhodných odrůd. Platí pro ně stejná pravidla, jaká je třeba dodržovat při pěstování zeleniny v nádobách. A speciálně pro ně platí, že čím více slunečních paprsků dostanou, tím lépe.
Chtějí slunce, nemají rády zimu
Papriky nejlépe rostou při teplotách 25 až 30 stupňů Celsia. Nesnášejí ani krátkodobé snížení teploty pod nulu, dokonce jim neprospívá ani déletrvající pokles teplot pod 12 stupňů. Proto papriky vysazují z předpěstovaných sazenic až po posledních jarních mrazech, nejčastěji v druhé půlce května.
Nízké teploty způsobují:
- žloutnutí listů
- slabý růst
- deformaci rostlin
- zhoršení kvality konzumních částí.
Papriky k zakousnutí
Ve světě se pěstují stovky odrůd papriky. Liší se vlastnostmi a vhodností pro konkrétní pěstitelskou oblast. V západní Evropě jsou nejvíc rozšířeny silnostěnné odrůdy s tmavozelenými sladkými plody. U nás jsou nejoblíbenější velkoplodé světlezené odrůdy špičatého tvaru. Zahrádkáři rovněž se zájmem pěstují i jiné druhy paprik, zejména jablkovitého tvaru, silnostěnné kvadratické, drobné pálivé feferonky nebo jiné atraktivní odrůdy.
Pěstování okrasných paprik
Velmi populární, zejména mezi ženami, je pěstování okrasných paprik, z nichž se pak i vážou v současné době velice módní kytice nebo suché aranže. Vyžadují slunné místo. V létě je můžeme pěstovat i na balkoně nebo na terase, ale pozor, silné a prudké slunce nemají ráda. V době růstu je třeba okrasné papriky hnojit vydatně univerzálním hnojivem. Substrát v nádobě by neměl vyschnout a měl by být přiměřeně vlhký. Zalévat by se měla jen zespodu a rovněž ne přímo na listy. Při dobré péči se v červnu na jejích výhoncích začnou tvořit květy a na podzim trvanlivé plody, které zůstanou pěkné až do Vánoc. Když pěstujeme okrasnou papriku venku, před podzimem ji nezapomeňme přenést do světlé a dobře větrané místnosti. Nejlépe přezimuje při teplotě deset stupňů Celsia. Zálivku a hnojení v tomto období omezte. Jestliže vás pěstování paprik pro okrasu baví jen v létě, nemusíte se trápit jejich přezimováním, ale buď si je na jaře vypěstujte ze semínek nebo si – a to je nejjednodušší – kupte jejich sazenice.
Paprika patří ve světě i u nás mezi nejdůležitější zeleninové druhy. Díky mnohostrannému využití a obsahu cenných látek potřebných pro lidský organismus získala velkou popularitu.