Domů » Pěstování římského salátu

Pěstování římského salátu

od jezzina

Římský salát má sytě zelené nebo načervenalé listy podlouhlé listy, které jsou křehké a velmi chutné. Tvoří protáhlou, uzavřenou hlávku. Odrůdy římského salátu jsou vhodné pro jarní i podzimní pěstování – pěstujeme jej přednostně na jaře a na podzim. Semena římského salátu vyséváme buď od dubna do května, nebo v červenci. Labužníky bývá označován za nejchutnější salát.

Římský salát „starověký“

Pojednání o římském salátu by mohlo začít onou stařičkou školní průpovídkou: „Již staří Římané…“ Uvádí se totiž, že je římský salát je zřejmě nejstarší ze všech druhů salátů. Pěstoval se prý již ve starověkém Egyptě, a „staří Římané“ jej na svém stole také mívali.

U nás se římský salát neznal a nepěstoval. Začali jsme se o něj zajímat až s příchodem zahraničních odrůd salátů. U římského po něm začala první sháňka v souvislosti s poznáním salátu Ceasar. V současnosti však nejen s touto ikonou světové gastronomie. Přitom lze římský salát pěstovat i v našich podmínkách.

Pěstovat římský salát se vyplatí

V porovnání s jinými druhy salátu je má dobrou „výtěžnost“. Hlávky s velkými, laločnatými, zubovitými listy bývají až 40 cm vysoké a váží tři kilogramy. Jsou uzavřené a pevné podobně jako pekingské zelí, chuť je ovšem jiná. Oproti jiným druhům listových salátů má římský salát jednu výhodu. Nevadí mu ani velmi pozdní výsevy, protože nemá tendenci během teplých letních měsíců vybíhat do květu.

Nahořkle chutnající římský salát obsahuje hodně vlákniny, vitamín C, B a železo. Lactucin, který v něm v něm odborníci na výživu také rozpoznali, dobře působí na trávení, zklidňuje nervy a uvolňuje křeče.

  • Uvádí se, že mísa římského salátu k večeři zajistí klidný spánek.

Pěstování římského salátu

Rostlina není náročná na pěstování.

  • Pro jarní sklizeň je třeba semena zaset od dubna do května. Výsev provádíme přímo na venkovní záhon nebo do truhlíků. Sadba z truhlíků se pak přepichuje do sadbovačů nebo květináčů.
  • Sazenice vysazujeme do minimálního sponu 40 x 40 cm. Hlávky budou poměrně velké, tak salát potřebuje dost místa.
  • Přímý výsev na venkovní záhon se víc hodí při letním výsevu.
  • Salát roste asi tři měsíce. Pro podzimní sklizeň, která je obvykle v říjnu, zaséváme římský salát v červenci.
  • Můžeme jej zaset na uvolněné místo po rajčatech, kedlubnách nebo po jiné rané zelenině.
  • Římský salát vyžaduje půdu bohatou humus.
  • Vyhovuje mu světlé stanoviště.
  • Co se vody týká, vyžaduje bohatou a pravidelnou zálivku ke kořenům, nikoliv na listy. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.
  • Přímé hnojení organickými hnojivy mu neprospívá.
  • Zahradníci doporučují po sklizni svazek listů svázat provázkem. Tím se vybělí vnitřek hlávky a listy zkřehnou.

Související

Váš názor