Třetím nejčastějším onemocněním kardiovaskulárního typu (po vysokém krevním tlaku a ischemické srdeční chorobě) je akutní plicní embolie. Ve vyspělých státech se její roční index podle statistik pohybuje mezi pěti až deseti případy na deset tisíc obyvatel. Riziko vzniku akutní plicní embolie se zvyšuje s věkem člověka, takže lékaři předpokládají, že s celkovým stárnutím populací lze očekávat zvýšení počtu případů.
Příčiny vzniku
Nejčastější příčinou plicní embolie je žilní tromboza tak zvaných hlubokých žil nohou. Žíly se rozlišují na povrchové, které jsou na těle běžně viditelné, a hluboké, jež jsou ukryty v okolních tkáních. Dojde-li ke vzniku krevní sraženiny – trombu – na stěně některé z hlubokých žil, může se začít jakoby „drolit“. Pokud k tomu dojde, je to příčina vzniku plicní embolie – kousky krevní sraženiny jsou vmeteny (embolizují ) do plicního krevního řečiště, které v místě svého zaklínění ucpávají. Následkem může být přetížení pravostranných oddílů srdce, jeho selhání a plicní infarkt.
Dalším místem vzniku trombu bývají pánevní žilní pleteně nebo oblast dolní duté žíly a pravého srdce.
Plicní embolie se může objevit jednorázově nebo v opakované formě.
Příznaky plicní embólie
Příznaky plicní embolie mohou být různé, závisejí na velikosti obstrukce plicního řečiště.
Projevy plicní embolie výrazně ovlivňují i další choroby, jimiž postižený trpí, a to zejména nemoci plicního nebo srdečního (oběhového) charakteru. Plicní embolie drobnějšího charakteru mohou být tak zvaně klinicky němé nebo jen nevýrazné. Na druhou stranu se podle odborníků vyskytují masivní plicní embolie provázené tak zvaných náhlým cirkulačním kolapsem, sníženým krevním tlakem a až škokem, který může končit smrtí.
Nejběžnějším příznakem plicní embolie je zhoršené dýchání, stav dušnosti. Lékaři proto upoozorňují, že je třeba nezanedbávat žádný takový stav, kdy se najednou bez příčiny člověku nedostává vzduchu a nemůže dýchat.
Dalším příznakem plicní embolie jsou pocity úzkosti, bolest na hrudi a zrychlený tep. K rozpoznání výrazně přispívá přítomnost rizikových faktorů žilní trombózy.
Plicní embolii nelze rozpoznat laicky, lékaři vždy musí (samozřejmě co nejrychleji) vyhodnotit všechny okolnosti a provést i laboratorní vyšetření.