Letní túry, zvláště nasadíme-li ostré tempo, nás pěkně prohřejí. To platí i pro nohy, které se leckdy v pevné obuvi zpotí, a ani bavlněné ponožky nemusí stihnout veškerou vlhkost odsát. Abychom si nepřivodili plísňové onemocnění, obecně plíseň na nohou, je třeba o nohy pravidelně dbát.
Postihne-li člověka plíseň na nohou, začne ho místo nejprve svědit, vytvoří se šupinky (zvláště mezi prsty) a puchýřky, kůže začne mokvat, nabobtná a zabarvuje se do běla. Když není včas zahájena léčba, může dojít až k popraskání kůže, což hodně bolí. Léčba obvykle trvá nejméně čtyři týdny.
Plíseň na nohou není jen „suvenýr“ z bazénu
Nakazit se je možné nejen na obvyklých místech, jako jsou sauny, koupaliště, společné sprchy v ubytovnách či sportovních areálech, společné šatny tamtéž, případně z půjčené obuvi, ale do kontaktu se spórami se můžete dostat třeba i ve veřejných dopravních prostředcích.
Mykózy kůže sice nepatří k život ohrožujícím onemocněním, ale léčba může být poměrně zdlouhavá a nemoc má tendenci se objevovat opakovaně. Tím spíše je důležitý faktor prevence, která není vůbec obtížná. Základním pravidlem je úzkostlivá hygiena. V rizikových prostorách dbejte na pečlivé očištění kůže v místech, kde se dostala do kontaktu s povrchem sprchy či šatny. Umytí i dobré utření většinou postačí, ovšem jistější je dezinfekce. Pokud si hodláte obout vypůjčenou obuv, nemilosrdně ji předem dezinfikujte – lihem nebo růžovým roztokem hypermanganu. A nechte důkladně vyschnout.
Úzkostlivá hygiena je pravidlem i pro ty, kteří již mají s mykózami své zkušenosti, třebaže jsou vyléčeni. V rodině zásadně používají jen svůj vlastní ručník a pečlivě horkou vodou oplachují po sobě vanu.
Návratu onemocnění lze zamezit a jeho léčbu urychlit tím, že postižená místa budou vždy v suchu a na vzduchu. V praxi to znamená například nosit vždy ponožky z bavlny, obuv jen prodyšnou, vzdušné oblečení. Riziková místa se ošetřují antimykotickým pudrem a jinými prostředky. Samo onemocnění se ohlásí na kůži úporným svěděním, zarudlými skvrnami s ostře ohraničeným okrajem, na nehtech bílými místy s následným šupinatým zhrubnutím nehtové ploténky.
Mykotické infekce patří vždy do odborné péče dermatologa.
Plíseň na nohou – prevence
- Nechoďte bosi po hotelových pokojích, na plovárně, v sauně, ve fitness centrech a jiných společných zařízeních (mohou tu být roztroušeny infikované šupinky a chloupky lidí nemocných mykózou).
- Nepoužívejte cizí ručníky, domácí obuv.
- Myjte si pravidelně nohy, abyste se tak zbavili eventuálně přenesených infikovaných spor.
- Utírejte si nohy důkladně do sucha, zejména je vysušujte mezi prsty.
- Udržujte nohy v suchu, případně používejte antimykotické pudry.
- Měňte každý den ponožky, dávejte u nich i u obuvi přednost přírodnímu materiálu.
- Nenoste těsnou obuv. Zabraňuje prokrvení, a snižuje tím odolnost kůže.
- I zem může obsahovat původce mykóz. Po chození naboso si ihned umyjte nohy.
Víte, že…
… na léčbu plísně na nohou se úspěšně používá propolis?
Foto: jezzina