Posvícenské koláče z kynutého těsta. Klasika, tradice. Co kraj, to typ koláčů. Ale co si mám počít hospodyňka, které se kynuté těsto nedaří, nemá s ním zkušenosti, chce vybočit ze „zajetých kolejí“? Nic není ztraceno, rodina a posvícenští hosté nebudou o nic ošizeni. Hospodyňka může upéct posvícenské koláče bez kynutí. Receptů na ně je dost.
Posvícení, svátek slavený hojným jídlem
Velikonoce, pouť, posvícení, Vánoce. To byly čtyři slavnostní události rozložené do celého roku. Naši předkové, hlavně na venkově, jiných svátků ani moc neužily. Ale když svátek nastal, prožili jej ve vší parádě, a u plných stolů.
Posvícení (na Moravě hody, ve Slezsku krmáš ) se slavilo, a dodnes slaví, ve výročí vysvěcení hlavního kostela v obci. Bývá to obvykle na podzim. Skončily polní práce, sýpky byly plné, byl čas a dost zásob. To bylo nutné, protože k posvícení patřilo – proč to neříct – velké přejídání. Na stůl přišlo to nejlepší. A protože atributem hojnosti byla (bílá) mouka, cukr a tuk (vzácné suroviny), přišly na svět posvícenské koláče. Podle krajových zvyků měly různý tvar:
- okrouhlé, svrchu hojně zdobené v jižních Čechách a na Chodsku,
- čtyřhranné, vázané do šátečku ve východních Čechách,
- kulaté plněné uvnitř i na povrchu na Moravě,
- kulaté hojně plněné a svrchu zdobené do kytičky tvarovanou drobenou dna Hlučínsku (v Prajsku),
- velkoplošné frgály na Valašsku…
Náplně posvícenských koláčů musely být podle tradice různé: tvaroh, mák, povidla švestková, jablečná, hrušková. Hodně másla, cukru, rumu… To vše z kynutého těsta.
Z důvodů už uvedených se některé hospodyňky do kynutých koláčů nechtějí pouštět. Postupem času vznikly a byly mnohokrát vyzkoušeny recepty na koláče bez dlouhého kynutí. Z těst, která nemusí kynout, nemusejí se dlouze hníst a koláče lze bez prodlevy hned plnit a péct.
Posvícenské koláče bez kynutí: Recepty
Nejjednodušší koláčky „kolik tolik“
- 250 g másla nebo Hery, 250 g polohrubé mouky, 250 g tvarohu, špetka soli.
Příprava: Nejdřív v míse a pak rukama na vále vypracujeme těsto z tuku, tvarohu, mouky a špetky soli. Na pomoučené ploše vyválíme placku, rozřežeme na čtverce o straně asi osm centimetrů.
Na střed dáme lžíci náplně (tvarohová, maková, tuhá povidla nebo tuhá marmeláda). Cípy křížem těsně spojíme. Pečeme zprudka na suchém plechu – těsto je tučné, a tak se koláče k plechu nepřilepí. Ještě horké pocukrujeme.
Stejně lze použít listové těsto.
Koláče bez kynutí I.
- 200 ml mléka, 500 g polohrubé mouky, 1 kostka kvasnic, 300 g másla nebo Hery, vrchovatí lžíce cukru, 4 žloutky, dvě špetky soli, 1 sáček vanilkový cukr + moučkový cukr na obalení.
Příprava: Máslo nebo tuk na pečení necháme změknout. Máslo rozetřeme s cukrem a žloutky, přidáme rozdrobené kvasnice, vlažné mléko a polohrubou mouku. Bez kynutí a odpočívání pokračujeme v práci. Z těsta uděláme stejně velké kuličky velikosti švestky, poklademe na plech vyložený pečícím papírem. Do každé kuličky vymáčkneme širší důlek a plníme tvarohem, mákem nebo povidly.
Koláčky bez kynutí upečeme v dobře vyhřáté troubě dorůžova.
Po upečení potřeme koláčky rozehřátým máslem smíchaným s rumem a nakonec obalíme v moučkovém cukru SMÍCHANÝM S VANILKOVÁM CUKREM.
Koláče bez kynutí II.
- 60 dkg hladké mouky, 1 kostka droždí, půlka Hery nebo 2 dcl oleje, 2-3 lžíce cukru, vanilkový cukr, 2 vejce, 1 prášek do pečiva, sůl, citronová kůra, 1/4 l mléka.
Příprava: Všechny ingredience smícháme a vypracujeme těsto, ze kterého můžeme ihned vytvářet koláče. Plníme makovou, tvarohovou, či povidlovou náplní. Těsto nemusí kynout. Vložíme do předehřáté trouby (180 C), na 25 až 30 minut péct.
Foto: (jez)