I když barvení vlasů znal již starý Egypt, prosadilo se v masovém měřítku až v roce 1933 v Paříži. Od té doby se přelivy na vlasy, tónovací šampóny a barvy staly doslova „ženskou zbraní“. Těmito preparáty je samozřejmě možné nechat vlasy odborně ošetřit u kadeřníka, ale není to nezbytnou podmínkou. V prodejnách drogerie a parfumerie lze totiž nalézt i velký výběr přelivů na vlasy určených k laickému domácímu použití.
Volba odstínu přelivu
Než se definitivně rozhodneme, zda chceme být plavovlasou vílou, mahagonovou kráskou či raději černou ďáblicí, sebekriticky zhodnotíme svou přirozenou barvu vlasů. Je dobré pamatovat na to, že mladé dívky mohou zvolit až o tři až čtyři tóny tmavší či světlejší odstín, zatímco u zralejších žen by měl být tento rozdíl jen o dva tři tóny. Zvolený odstín by měl ladit také s našima očima a pletí ( barevný typ). Rozmyslíme si rovněž, jak dlouhodobý efekt od přelivu na vlasy očekáváme. Pokud si nejsme jisti zvoleným odstínem, zkusíme nejprve jemný tónovací šampón či pěnu (vydrží maximálně několik mytí) a podle výsledku se pak rozhodneme, zda příště aplikujeme tentýž odstín přelivu.
Nákup přelivu na vlasy
- Přelivy na vlasy kupujeme v prodejnách, kde lze předpokládat velký obrat zboží. Ne všechny výrobky mají na obalech vyznačeno datum výroby či doporučené spotřeby, takže není možné vždy zkontrolovat jejich stáří. Obecně platí, že trvanlivost přípravků je minimálně jeden rok.
- Vždy požadujeme český návod a po nákupu uschováme paragon.
- Pokud je po otevření krabičky tuba potřísněná a nebo po vymáčknutí „vyprskne“, je pravděpodobné, že se jedná o prošlý výrobek. V takovém případě je nejlepší přeliv na vlasy reklamovat.
- Přelivy na domácí použití by měly obsahovat maximálně devět procent kysličníku.
- Jestliže nanesený přípravek přesto na hlavě pálí, nepodceňujme to – je možné, že jsme se během aplikace někde dopustili chyby.
- Najdeme-li svoji optimální barvu, odstřihneme a uschováme si víčko krabičky s jejím číselným označením. Příště bychom si třeba nemuseli vzpomenout.
- Po aplikaci přelivu na vlasy je vhodné ošetření speciální vlasovou kosmetikou (regenerační šampóny a balzámy), která zjemňuje jejich drsný povrch a vrací jim ztracený lesk.
Přeliv na šedivějící vlasy
Zatímco u mužů mohou mírně prošedivělé skráně působit zajímavě a vzbuzovat dojem vážnosti či důstojnosti, u žen zpravidla nejsou začínající šediny vítány. V kadeřnických salonech nabídnou dostatečné množství přelivů v různých odstínech, které úspěšně zakrývají určité procento šedivých vlasů. Odstín zvolí kadeřnice po pečlivé konzultaci se zákaznicí či zákazníkem. Měl by být vždy co nejpřirozenější a blížit se barvě vlasů, kterou měli, někdy se volí o tón či dva světlejší, aby přechod z mírně prošedivělých vlasů nebyl tak násilný a nepůsobil tvrdě. Přelivem tón v tónu nezakryjeme šedivé vlasy stoprocentně, ale dosáhneme celistvého zabarvení. Tento způsob barvení vlasů je doporučováno těm, jejichž procento šedivých vlasů nepřesáhlo přibližně jednu třetinu.
Přírodní přelivy na vlasy
V alternativní neboli přírodní kosmetice se používají výhradně přelivy a barvy rostlinného původu. Nejčastěji se používají barvy typu henna, barvení rebarborou a tónování slupkami vlašských ořechů.
Použití ořechových slupek dodává světlejším vlasům sytější barvu, u tmavých naopak ořechy zjemňují, dodávají teplejší tón. Na přeliv potřebujeme asi půl hrníčku práškových ořechových slupek, lžičku nejlépe olivového oleje a půl litru horké vody. Vše smícháme, vzniklou pastu necháme chvíli nabobtnat a pak nanášíme na vlasy. Vlasy zabalíme do igelitu, překryjeme ručníkem. Doba působení je hodina i déle, podle toho, jakého odstínu chceme dosáhnout. Poté důkladně spláchneme vodou, poslední lázeň vyrobíme ze silného čaje.