Domů » Deprese příznaky, projevy

Deprese příznaky, projevy

od Jana Poncarová

Je vám smutno, nic vás nebaví a nejraději byste se schovala před celým světem? Jde o depresi, nebo ne? Jaké jsou příznaky deprese?

Chmury občas padnou na každého z nás. Šéf v práci nás nespravedlivě pokáral, dítě opět dostalo pětku, manželovi hrozí vyhazov z práce a ještě ke všemu to ošklivé deštivé počasí! Je nám z toho smutno a nebaví nás vůbec nic. To ale ještě neznamená, že jde o depresi! Často stačí, když si zacvičíme, zajdeme na masáž nebo ke kadeřnici a hned je nám o něco lépe.

Co to je deprese?

Deprese je dnes zařazena mezi nemoci – ne vždy tomu tak ale bylo. Příznakem deprese je zejména beznaděj – prostě se nám zdá, že už to dál nejde, nic nemá smysl. Lidé s depresí také trpí bezdůvodnými obavami, úzkostí, pocity méněcennosti. Tyto pocity jsou hluboké a dlouhodobé. Někdy se objevují i myšlenky na sebevraždu, jako jediného možného řešení zdánlivě beznadějné situace.

Příznaky deprese
ale mohou být i fyzické – duševní stav je totiž často doprovázen také bolestí hlavy, zad nebo bolestmi na hrudi. Objevit se mohou i žaludeční potíže nebo dušnost.

Kdy se objeví deprese?

Deprese se může objevit u každého z nás. Někdy vypluje na povrch po nějakém traumatickém nebo bolestivém zážitku. Známé jsou případy, kdy se deprese objeví po smrti blízkého člověka – například otce nebo matky. Zajímavé je, že deprese se častěji objevují u žen než u mužů.

Deprese a její příznaky

Špatnou (depresivní) náladu bychom ale neměly zaměňovat s depresí. Chmury padnou na každého z nás. Jak ale depresi bezpečně poznat? Podívejte se na příznaky deprese!

– Jste dlouhodobě smutní
– Trpíte pocity (bezdůvodné) úzkosti
– Bezdůvodně se obviňujete z věcí, za něž nemůžete
– Snadno se unavíte, jste bez energie
– Nemáte na nic náladu
– Ztratili jste o vše zájem
– V noci nemůžete spát, spíte naopak přes den
– Cítíte nadměrné napětí
– Jste (bezdůvodně) nervózní
– Často vás bolí záda, hlava nebo žaludek, ale doktoři vám žádnou nemoc nenašli
– Přepadají vás často negativní myšlenky
– Špatně se soustředíte

Jak na depresi?

Pokud na vás sedí výše uvedené body, zajděte si k lékaři a nechte se raději vyšetřit. Deprese se dnes běžně léčí pomocí psychoterapie nebo léků (antidepresiv), díky nimž v podstatě můžete normálně fungovat. Léky ovšem vaše stavy spíše potlačí, než aby je vyléčily. Na deprese zabírají také alternativní terapie, jako je například akupresura nebo aromaterapie.

Související

Váš názor