Puritánem označíme člověka tak mravně čistého, že je to až přehnané. Puritán je člověk tak přísných mravů, že je mravnější než společenský kodex. Puritánem také nazýváme osobu přehnaně stydlivou v některých oblastech. Puritán je morálně čistý, a latinské slovo puritas také čistotu nebo ryzost znamená. Výraz puritán by se asi nepoužívalo, kdyby nebylo anglického reformního náboženského puritánského hnutí.
„Je to takový puritán“
Výraz puritán pochází z latinského výrazu „purus“, což znamená čistý, ryzí. Tou čistotou je myšlena čistota:
- těla,
- duše
- a víry.
Puritán v původním slova smyslu je příslušník reformované církve, která vznikla 16. století v Anglii. Hlavní zásada puritánů byla velká, bigotní až fanatická zbožnost a snaha očisty bohoslužeb a víry. Puritáni měli velmi ortodoxní /pravověrné názory, z nichž neustupovali. Právě po nich se označení puritán přeneslo i na typy lidé, kteří mají konzervativní názory na morálku a neustupují od nich.
Na počátku byla nespokojenost
Puritánské náboženské očistné hnutí vzniklo v Anglii v sedmdesátých letech sedmnáctého století. Byla to reakce na postoje nově vzniklé anglikánské církve, které se určitým skupinám jevily jako laxní a spoutané v kultu. Puritáni vycházeli z učení Jana Kalvína (kalvinismus), proto projevovali odpor ke katolické ikonografii a za základ víry považovali dokonalou znalost bible a rovněž obsah kázání kazatelů. To pro ně bylo důležitější než dosud preferovaná autorita kněze.
Myšlenky puritánů našly „úrodnou půdu“ v presbyteriánských kruzích, které praktikovaly vedení církve „staršími“, kteří byli voleni, namísto biskupů. Zásadou puritánů byl asketismus. Zavrhovali lidské radosti, ale horlili za náboženskou svobodou, s níž jdou bok po boku také lidská práva.
Puritánští Otcové poutníci (Pilgrim Fathers)
Jako v každém hnutí, i puritánství mělo své separatisty. Počátkem sedmnáctého století se skupina puritánů odštěpila od hlavní linie. Separatisté odešli nejdřív do Holandska a roku 1620 do Nového světa, severní Ameriky.
Plavili se na lodi Mayflower a založili osadu Plymouth (dnes stát Massachusetts). Jednalo se o první trvalé evropské osídlení v USA. Těmto prvním puritánům se říká Otcové poutníci (Pilgrim Fathers).
Domorodci pomohli osadníkům při obstarávání potravin – kukuřici a v té době divoce žijící krocany. Slavnost úrody na podzim roku 1621 se tradičně považuje za historicky první Den díkuvzdání, který je dnes největším svátkem v USA.
V Americe se puritáni usadili na mnohých místech pobřeží Nové Anglie: ve Virginii, v Massachusetts v Bay Colony, v Connecticutu. Podle svého pojetí víry budovali první právní společenství. Harvardova (1636) a Yaleova (1701) univerzita nevznikly bez silné víry puritánů ve vzdělání. Puritánská víra v sílu společenské smlouvy se je v současnosti pokládána za jeden z tradičních principů americké demokracie.
Ilustrační obrázek puritánů: pixabay.com