Domů » Rakovina dělohy: Příznaky, léčba

Rakovina dělohy: Příznaky, léčba

od jezzina

Nejohroženější častí ženského těla jsou prsa. Zhoubné nádory však velice často zasahují i další atribut ženství – dělohu spolu s děložním čípkem. Je při tom nutné zdůraznit, že počet pacientek, které u nás umírají na rakovinu, je vyšší než ve vyspělých zemích. To proto, že ještě příliš často přicházejí k lékařům pozdě. V bitvě s karcinomy hraje totiž klíčovou roli čas. Jak rozpoznat rizika, která nám hrozí? Jak odhalit zhoubné bujení včas?

Rakovinu dělohy: Lze ji rozpoznat včas

Účinnou prevencí rakoviny dělohy jsou pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa alespoň jednou za rok a ve vyšším věku i častější. Lékaři jsou schopní diagnostikovat i prekancerózní stavy, které mohou vznikem nádoru dělohy hrozit.

Pro mnohé ženy je návštěva gynekologa nepříjemnou záležitostí, a tak se ji snaží stále oddalovat. Lékaři však právem upozorňují na fakt, že toto jednání není správné. Každá žena by se k vyšetření u ženského lékaře měla odhodlat minimálně jednou do roka. Platí to zvláště o ženách, které trpí například:

  • výtoky,
  • poruchami menstruace
  • mají problémy s otěhotnění.

Lékař může během pravidelných prohlídek snadno rozpoznat počátky některých onemocnění, která se neléčená mohou rozvinout v závažnou chorobu. V počátečních stadiích nemusí mít pacientka žádné obtíže. Statistiky shodně konstatují, že ženy s rakovinou dělohy, která bude zjištěna v počátečním stadiu, mají devadesátiprocentní naději na uzdravení.

Stále pomáhá obyčejný dotazník

Velmi účinným nástrojem při časném diagnostikování rakoviny je věc na první pohled velice banální: standardní dotazník. Má ho každý dobrý praktický lékař. Tento dotazník vyhodnotí naše rizikové faktory a s určitou pravděpodobností dokáže vytipovat, který z našich orgánů ohrožují karcinomy nejvíc.

Rizikové faktory

Nejnebezpečnějšími rizikovými faktory jsou:

Tedy rakovina v rodině, a to nejen u rodičů, ale i u sourozenců. Dalšími riziky jsou:

  • přílišné pití alkoholu
  • styk s některými látkami, jako je azbest, anilinové barvy, sloučeniny arzénu, chróm, nikl, olovo, berilium, kadmium.
  • Málo známým rizikem je infračervené záření, nadměrný hluk a určité viry.

Správné vyhodnocení rizikových faktorů může hodně napovědět, k jakému lékaři by žena měla chodit na kontroly a jak často.

Víte, že…

… včasná diagnóza rakoviny dělohy dnes dává velkou naději na její úspěšné léčení?

… život bez sexu prý může napomáhat vzniku rakoviny dělohy?

… jednou z možností, která může přispět ke včasnému záchytu nádorů, je hormonální a nitroděložní antikoncepce? Než ji dobrý lékař pacientce předepíše, pošle ji na vyšetření. Navíc hormonální antikoncepce chrání ženu před některými formami.

… také nesprávná výživa a hlavně strava bohatá na maso a živočišné tuky se mohou podílet na vzniku rakoviny dělohy?

… za karcinogeny jsou považovány také některé chemikálie, dehet, prašné prostředí a ionizující záření? Při práci s těmito prostředky je důležité dodržování bezpečnostních předpisů.

… rizikové bývají aflatoxiny – plísně, které se vyskytují třeba v déle skladovaných burských oříšcích?

Související

Váš názor