Přestože se už ricinový olej nepoužívá jako drastické a nebezpečné projímadlo, v domácnosti má stále využití. Ricinový olej se používá v domácí kosmetice, ale rovněž jako čisticí a ochranný prostředek na výrobky z kůže.
Ricinový olej se získává ze skočce obecného, který se pěstuje i na českých zahrádkách jako atraktivní jednoletý keřík. . Plody skočce obsahují jedovatá semena. Tobolky při dozrávání pukají, praskají a vymršťují semena se slyšitelným zvukem do okolí. Ke smrtelné otravě dítěte stačí pět až šest semen.
Ricinový olej dává skočec obecný
Skočec obecný je našich podmínkách dekorativní jednoletý keřík. Je s oblibou pěstován na zahrádkách i na balkonech. Je atraktivní a svého času byl i módní. Lidově se skočci říká ricinový palma.
Skočec obecný ale nemá s palmami nic společného. Jen svým vzhledem na ně upomíná – má krásně sytě zelené, někdy narudlé listy. Český název je odvozený od slovesa skočiti, a to pro odskakování semen z praskajících tobolek. Skočec je ovšem jinak známý jako olejnatý strom ve všech tropických oblastech. Pochází z tropické Afriky, kde dorůstá až dvanáctimetrové výšky. Nejbližším příbuzným je náš o mnoho menší pryšec.
- Semena se vzhledově podobají fazolím, někdy jsou připodobňována k nacucaným klíšťatům. Jsou půl až centimetr dlouhá. V tropických oblastech jsou ale větší.
- Obsahují až 55 procent oleje.
- Semena jsou jedovatá; váží 0,25 gramu a již jedno je pro dospělého člověka jedovaté.
- Ke smrtelné otravě dítěte stačí pět až šest semen. Proto skočec není vhodná na zahrádku, kde pobývají malé nebo nepoučené děti.
Třebaže se ricinový olej dříve v domácnostech používal i vnitřně, bez jakékoliv kontroly lékaře, v současné době se to nedoporučuje. Přesto má ricinový olej v domácnosti své uplatnění.
Ricinový olej: Použití
Řasy na očních víčkách
Při pravidelném používání ricinového oleje jsou řasy pružné a lesklé. Nanášíme jej na noc zejména v tom případě, mají-li naše brvy sklon k lomivosti. Nehodí se však pro přecitlivělé oči.
Lupy ve vlasech
Suché lupy se pokusíme zvládnout zábalem připraveným z jednoho žloutku, 1 lžíce ricinového oleje a 1 lžíce rumu. Dobře promíchanou směs vetřeme do vlasů i pokožky, hlavu zabalíme nahřátým ručníkem a po půl hodině důkladně umyjeme obvyklým způsobem. Zábal aplikujeme pravidelně každý týden až do té doby, dokud lupy nezmizí. Je ideální, když vlasy mohou schnout volně, bez použití vysoušeče.
Suché vlasy
Máme-li vlasy suché, přidáme ke žloutkům pár kapek ricinového oleje nebo si uděláme přímo olejový zábal:
- Nahřátý ricinový olej vetřeme do pokožky před mytím vlasů, opět stejným způsobem zabalíme a necháme působit asi čtvrt hodiny. Potom vlasy obvyklým způsobem umyjeme.
Čistění pravé kůže
- Ricinovým olejem můžeme dobře vyčistit výrobky z kůže, stejně tak jako impregnovat obuv proti provlhnutí.
- Pláště z hladké kůže je vhodné občas ricinovým olejem potřít. Kůže zvláční a stane se odolnější vůči popraskání.
- Kožené potahy nebo výplně na jiném než sedacím nábytku ošetřujeme jednou až dvakrát do roka mastnotou. Na tmavý materiál je vhodný ricinový olej, na světlý bezbarvá vazelína.
- Odřené kožené rukávy a jiné partie lze začernit tuší a potom je ošetřit ricinovým olejem. Ten se osvědčuje rovněž při péči o střevíce a je dobré jím napustit před uložením tmavou zimní obuv
- Kabelky z boxové kůže omyjeme teplou mýdlovou vodou a po vyschnutí natřeme ricinovým olejem.
Otravy houbami
- Nebezpečné jsou houby zapařené při přepravě v igelitových sáčcích, přestárlé nebo promáčené dlouhými dešti. Otravy zkaženými houbami mají lehký průběh: nevolnost, zvracení, průjmy a bolesti břicha. Z hlediska laické pomoci je zapotřebí u postiženého vyvolat ihned dávivý reflex, podat ricinový olej, a následně živočišné uhlí, hořký čaj, slabý odvar z heřmánku a potom doplnit tekutiny vhodnou minerální vodou s dostatkem hořčíku.
- Zažívací obtíže – nadýmání, bolest břicha, zvracení – mohou vyvolat i jedlé houby pozřené ve větším množství v syrovém stavu (například ve formě salátů). Uvedené potíže vyvolává zejména čechratka podvinutá, mlženka, ale i václavka.
První pomoc při otravě houbami: výplach žaludku a klyzma, podání ricinového oleje. Výplach ztrácí význam, jde-li o druhou fázi otravy, kdy již proběhlo zvracení a průjem. - Otrava muchomůrkou pantherovou probíhá po krátké době latence – 30 minut až dvě hodiny. Začíná psychickým vzrušením, závratí, pocity horkosti, na vrcholu otravy je pak zvracení.
Okamžitě provedeme: výplach žaludku, podáme salinické projímadlo nebo ricinový olej. Léčba v nemocnici je nutná.
Motorové oleje
- Plochodrážníci se bez směsi metylalkoholu a ricinového oleje nesvezou.
- Také modelářské palivo je metylalkohol míchaný s ricinovým olejem.