Vnitřní klima obydlí můžeme zlepšit pěstováním léčivých rostlin. Například rozmarýn lékařský a kromě toho, že působí dekorativně, má výrazný antibakteriální a dezinfekční účinek, ničí různé mikroorganismy například bakterie a houby. Rozmarýn roste planě ve Středozemí, kde se i pěstuje. U nás ho odedávna najdeme v květináčích za okny a v létě na zahrádce. Čerstvé listy můžeme použít jako koření. Rormarýn tlumí bolesti hlavy při migréně.
Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je vždyzelený keřík 1,5 až dva metry vysoký. Planě roste ve Středozemí, kde se i pěstuje jako kulturní léčivá a aromatická bylina. U nás ho odedávna najdeme v květináčích za okny a v létě na zahrádce. Snáší ústřední topení.
Popis rostliny
- Rormarýn má listy čárkovité, kožovité, celokrajné s okrajem podvinutým. Na líci jsou tmavozelené, na rubu bělavě šedoplstnaté.
- Z úžlabí vyrůstají fialové dvojpyské květy.
- Plody jsou tvrdky.
- Celá rostlina má ostrou kafrovou vůni.
Pěstování rozmarýnu
Rozmarýn je teplomilná rostlina. Snáší ústřední topení. Daří se jí na kypré písčitohlinité vápenité půdě. Pěstovat se může generativně ze semen, nebo vegetativně řízky. Semena se vysévají do teplého pařeniště a předpěstované rostliny se vysazují do sponu 30 krát 30 centimetrů na stanoviště. Řízky z vegetačních vrcholků asi deset centimetrů dlouhé se zbaví spodních listů a zasazují se do vlhkého písku. Po zakořenění se sázejí do květináčů.
Rostliny se přihnojují kombinovanými hnojivy.
Léčivé účinky rozmarýnu
Pro léčivé účely se sbírají listy, které se po sběru rychle suší. Nejčastěji však slouží k destilaci silice. Listy obsahují až dvě procenta silice, dále flavonoidy, polyfenolické kyseliny a minerální látky.
Rozmarýn působí dráždivě a dezinfekčně. Užívá se nejčastěji zevně jako prostředek k prokrvení kůže. Přípravky z listů tlumí bolestivá místa při kloubovém a svalovém revmatismu, aktivizují svalstvo při tělesné únavě a nervové slabosti. Rormarýn tlumí bolesti hlavy při migréně.
Vnitřně se používá zřídka v malých dávkách. Povzbuzuje vylučování žaludečních a střevních šťáv, působí na tvorbu žluče. Ve větších dávkách vyvolává opojení a křeče. Mohou nastat i záněty sliznice. Vnitřní užití výluhu je nutné konsultovat s lékařem.
Rozmarýn jako koření
Častěji než léčivka se používají listy rozmarýnu jako koření na ochucení různých masitých pokrmů, ryb, polévek a salátů. Jsou oblíbené hlavně v Itálii, Francii a Anglii. Ke kořenění se používají hlavně listy čerstvé. Středověké hospodyně vkládaly rozmarýnové listy mezi šaty a prádlo, a do uchovávaných potravin, na ochranu proti molům a jiným škůdcům. Dále listy přidávaly do másla a olejů proti žluknutí.
Víte, že..
… rozmarýn byl zasvěcen Venuši a opředen mnoha pověrami? Starověkou slávou a středověkou oblibou se žádná jiná rostlina nemůže rozmarýnu rovnat. Věřilo se, že má moc učinit člověka veselým a šťastným, že zbavuje zlých snů a uchovává mládí. Dosud se používá při různých slavnostech a na svatbách, u nás hlavně na Moravě.
Foto: sxc.hu
3 komentáře
Potřebuji pomoct jak se starat o rozmarýn, mám ho v paneláku v květináči, už podruhé se snažím ale nejde mi to, poprvé zčernaly listy a odešla, teď jsem koupila a začínají černat listy. Zalévám horem a kropím už neví jak dál. Děkuji za každou radu
Začínají mi černat lístky.
Dobrý den,
možná má příliš velký květináč, nebo je mu zima, možná také přehnojenou zem.
Jiřina