Rukola, listová zelenina používaná nejčastěji v syrovém stavu na salát a zeleninové oblohy, je doslova zásobárnou vitaminů a minerálních látek. Lístky rukoly se dají koupit ve větších prodejnách, ale protože je rukola považována za „nadstandardní“ lahůdkovou zeleninu, její cena je poměrně vysoká. S nárůstem zájmu českého strávníka o racionální výživu stoupá i zájem o rukolu. A tak se rukola začíná čím dál častěji pěstovat v domácích podmínkách.
Rukola je někdy zaměňována s roketou. Ve starší gastronomické literatuře se mnohdy pod pojmem roketa skrývá rukola. Jejich chuť i účinky jsou stejné, a tak to nevadí. Jak doma pěstovat rukolu?
Pěstování rukoly je snadné
Do pěstování rukoly se může pustit i naprosto nezkušený zahradník, dokonce k tomu nemusí ani vlastnit pozemek. Rukola není náročná na péči – může růst na záhonech, v truhlíku, a nebo v zimních měsících na parapetu na podloží z vaty nebo buničiny.
Z prodejnách semenářských produktů se semínka rukoly dají koupit buď sypaná nebo na tak zvaných výsevových páscích, což je velmi praktické, protože tak zamezíme shlukování semínek, z nichž pak vyrazí trs rostlinek.
Rukola může růst jen z vody
Protože rukola roste rychle, je vhodná jako první předjarní zelenina (v období, kdy je lidský organismus vyčerpán zimními měsíci a trpí avitaminózou, která způsobuje „jarní únavu“).
Připravíme si mělkou podložku, která se dobře vejde na okenní parapet (užší tác nebo plastovou misku pod květináč). Vyložíme ji vatou nebo buničinou, kterou provlhčíme. Na podklad nasypeme rovnoměrně semínka. Lehce přitlačíme, aby zapadla do měkkého podkladu a opatrně zalijeme, aby semínka neplavala. Semínka rukoly vzejdou asi po týdnu. Už za čtrnáct dní po výsevu je možno lístky rukoly sklízet (odštipovat). Má-li rostlinka dobrou péči (zálivku a mírné teplo), může na vatovém základě obrážet až šest týdnů. Pro pěstování na vatě se hodí druh rukola planá (Diplotaxis tenuifolia).
Pěstování rukoly na záhonu
V případě mírného jara (jinak, když teploty dovolí a nehrozí sněžení či mráz) vyséváme rukolu ven, a to buď do balkonového truhlíku nebo na slunný záhon. V zemině (substrátu) se rukole daří lépe než na vatě, takže musíme počítat s tím, že vyroste do asi 20 centimetrů. Jestliže „vyžene do květu“, bude vyšší. Proto při výsevu dodržujeme vzdálenost mezi řádky asi 20 centimetrů. Máme-li úzký truhlík, budeme se asi muset spokojit s jednou řadou, a nebo semena rovnoměrně rozptýlíme, aby rukola měla dost místa. Když semínka rukoly vzejdou, je třeba rostliny vyjednotit (protrhat). Během růstu rukole na záhonu věnujeme obvyklou péči: jemně ji okopáváme, zaléváme a plejeme.
Sklizeň rukoly
Rukolu sklízíme průběžným odštipováním lístků. Je třeba činit tak opatrně, abychom nepoškodili matečnou rostlinu. Odtrhávání lístků nutí rukolu k bujnějšímu obrůstání. Podle zkušeností pěstitelů lze rukolu na záhonu pěstovat i jako víceletou rostlinu, její kořeny na jaře znovu obrostou. Jestliže rukola vykvete, sama se vysemení a rozmnoží. Na balkoně ovšem asi vymrzne.
Zdravotní účinky
- Rukola má pikantní nahořklou chuť, která podporuje vylučování žluči a tím i chuť k jídlu a trávení.
- Listy rukoly (ale ještě víc odvar z jejího kořene) působí proti nadýmání.
- Pro vysoký obsah kyseliny listové, minerálních látek, beta-karotenu a jiných vitaminů je doporučována do jídelníčku těhotné ženy.
- Rukola je doporučována k tak zvaným jarním očistným kúrám (posiluje činnost jater „čistí“ krev).
- Má pozitivní vliv na kvalitu vlasů a pokožky, zrak, stav sliznic.
- Zahání jarní únavu a optimalizuje imunitní systém.
Rukola nebo ruketa?
V některé starší literatuře je pro tuto listovou zeleninu používán výraz roketa. V současné době někteří pěstitelé nebo léčitelé bazírují na rozlišení rokety a rukoly. Jedná se o velmi příbuzné rostliny, které se liší jen tvarem listů – rukola má listy lyrovitě vykrajované, roketa je má oválnější. Kuchařům to je ovšem úplně jedno – rukola i roketa mají stejnou chuť i nutriční hodnoty. V některých předpisech pojmy splývají.
Ilustrační foto: sxc.hu