Už několik let se mezi účesy pro dlouhé vlasy drží různé copy. Sluší dívkám, slečnám i mladým ženám. Jsou praktické, působí čistě a úpravně. Složitější kreace z copů a copánků musí stvořit někdo druhý. To není případ způsobu zaplétání, kterému se říká rybí cop. Rybí cop si může dlouhovláska zaplést sama. Nabízíme návod, jak si uplést rybí cop.
Cop asi vynazly pravěké dlouhovlásky
Odkdy si ženy dlouhé vlasy splétají do copů, to vědí asi jen archeologové. My, laici, si dokážeme představit, že tomu asi bylo odjakživa. Lépe řečeno – od doby, kdy se v ženách probudila parádivost a kdy si začaly uvědomovat krásu svých dlouhých vlasů. Jistě, dlouhé vlasy, obzvlášť když byly ošetřeny kondicionérem z mamutího tuku a rozčesány hřebínkem z rybí páteře, poutaly pozornost silných lovců z jiného kmenu. Ale při denní práci kolem jeskyně moc praktické nebyly – padaly do očí, usazoval se v nich popel z ohniště. A tak jistě už pravěké ženy přišly na to, že kouzlem a půvabem rozpuštěných dlouhých vlasů je lepší šetřit. Ponechávat je na chvíle svádění a přes den, zejména při práci, je lepší vlasy splést do copů. A cop případně stočit na temeni a spíchnout nějakou jehlicí z žebra rosomáka.
Copy bývalysymbolem dětství
Volné copy byly typickým účesem pro děti, dívky a svobodné mladé ženy. Odstřižení dětských copánku bylo symbolickým odstřižením od dětství. Po svatbě si žena sice dlouhé vlasy ponechala, ale volné copy už nosit nemohla. Vdané ženy si z nich vytvářely účesy „pro dospělé“. Copy omotávaly kolem hlavy, v týle, na temeni, v oblasti uší. S rozpuštěnými vlasy je mohl vidět jen jejich muž, a to je krátkou chvíli před ulehnutím na lože. Ženy si vlasy rozpustily, pročesaly a na noc spletly do volného copu po jedné straně hlavy (aby na něm neležely a netlačil je).
Rybí cop
K jedné straně se dost často zaplétá i v současné době stále módní tak zvaný „rybí cop“. Rybí se mu říká proto, že je po upletení plochý a působí dojmem ocasu ryby s delším úzkým tělem. Na rozdíl od česko-moravsko-slovenského „folklórního“ copu se rybí cop splétá ne ze tří stejně silných pramenů, ale ze dvou, k nimž se přibírají dva tenké „pomocné“ pramínky. Při porovnání s copem tak zvaným francouzským se rybí cop začíná splétat až v týle, zatímco cop francouzský na temeni hlavy.
Rybí cop – návod na zaplétání
- Vlasy rozčešeme a rozdělíme do dvou pramenů.
- Prameny buď shrneme přes jedno rameno, nebo budeme rybí cop zaplétat tak, abychom jej měli uprostřed zad.
- Prsty oddělíme z pravého silného pramene vlasů tenčí pramínek a přidáme jej k hlavnímu prameni levému (k jeho vnitřní části).
- Pak oddělíme tenčí pramínek vlasů z levého hlavního ramene a přidáme jej k vnitřní části pravého pramene.
- Tenké pramínky vlastně jakoby omotávají pramínky silné. Tím, že je přidáme k ostatním vlasů pramene a při dalším zapletení z téže strany oddělíme pramínek jiný, je rybí cop pevný a nerozplete se při prvním povolení gumičky, jako se to stane u klasického copu ze tří pramenů.
- Tak vlasy zapleteme buď po celé jejich délce, nebo necháme posledních třeba deset patnáct centimetrů volných (to záleží na délce a na našem rozmaru).
- Rybí cop můžeme splést i jako základ další úpravy – můžeme jej třeba stáčet do zajímavých uzlů a vytvořit z něj i společenský účes.
Ani rybí cop si nelze česat věčně
Zatímco klasický cop působí dětsky a po „jistém věku“ si jej mohou uplést tak leda sportovkyně pod kulicha (nebo ženy žijící „natur“ či jiným alternativním stylem a účesovou módu úmyslně pomíjí), rybí cop sluší i dospělým mladým ženám. Samozřejmě i v případě rybího copu existuje určitá mez, kterou by soudná žena neměla překročit, nechce-li, aby se lidé při pohledu na její účes usmívali. Asi nejlepším pomocníkem v takovém případě není zrcadlo či názor kamarádky (mnohdy ne zcela upřímný), ale kritický pohled očí vlastních dětí. Když pubertální syn řekne – „Mami, tohle už ne, na to už jsi málo mladá,“ obvykle má pravdu.
Náš tip
Na internetu lze zhlédnout velké množství fotografií různých variant rybího copu. Je možno vybrat si podle typu obličeje, podle délky, ale i barvy vlasů. Například i jemné melírování dodá rybímu copu na zajímavosti.