Domů » Rýma: Léčba domácími prostředky

Rýma: Léčba domácími prostředky

od jezzina

Rýma je průvodním příznakem nákazy nebo choroby způsobené nachlazením. Jiným typem je tak zvaná senná rýma, jejímž původce je alergie na nějakou vdechovanou látku, nejčastěji pyly. Léčbu rýmy nelze nějak radikálně uspíšit (říká se léčená týden, neléčená sedm dní). Ale je možno od rýmy alespoň částečně ulevit – buď přípravky zakoupenými v lékárně, a nebo domácími prostředky. Jak léčit rýmu?

I pro léčbu rýmy je nutný klid

Při léčbě rýmy způsobené nějakým zánětlivých onemocněním v oblasti nosohltanu (respektive horních cest dýchacích) je lékařem doporučován klid na lůžku. Organismus potřebuje klid, aby se vypořádal s infekcí. Někdy jsou předepisovány léky na snížení horečky (když ji nemocný má), nosní kapky z lékárny, zvýšený přísun tekutin (zejména bylinkových odvarůčerný bez, lípa) a dále hodně vitaminů (ideálně v jejich přirozené formě – ovoce, zelenina, případně v tabletách).

Klid na lůžku při rýmě je doporučován i proto, aby se nerozvinuly jiné komplikace onemocnění – zánět středního ucha a z něho vzniklé poruchy sluchu, katar dýchacích cest, astma bronchiále.

Dalším důvodem léčby rýmy klidem je izolace od ostatních lidí, kteří by se mohli rovněž nakazit (veřejné dopravní prostředky, škola, pracoviště a podobně). Nákaza se přenáší kapénkami, které nemocný kolem sebe šíří při kýchání a smrkání, což jsou typické projevy rýmy.

Příznaky rýmy

  1. Rýma se obvykle přihlásí bolestí hlavy v oblasti čela, pálením v nose, velmi často i celkovou únavou a bolestí svalů a kloubů.
  2. Další fází je spuštění řídkého vodnatého hlenu, jehož vytékání nelze nijak zabránit (to se týká hlavně dětí).
  3. Potom hlen zhoustne, přestane vytékat, ale hromadí se v nosních dutinách. Nemocný úporně smrká, přičemž vycházení hlenu se někdy zdá být nekonečné. Opatrovníci malých dětí v této fázi používají odsávačku (balonek), protože malé děti se s ucpaným nosem nedokáží samy příliš vypořádat.

Léčba rýmy domácími prostředky

Aby bylo uvolnění hlenu snadnější, používají se nosní kapky nebo některé domácí prostředky.

  • Inhalace. Do misky dáme vřelou vodu s rozpuštěnou účinnou látkou nebo bylinným odvarem. Nemocný se skloní na vodou, hlavu u misku si zakryje ručníkem a vdechuje nosem stoupající páru. Do vody se přidává: sůl, mátová, kafrová, eukalyptová a dětem citronová silice.
  • Trochu nepříjemné a ne každým akceptovatelné je proplachování  nosu teplou vodou, při kterém se nabere voda do dlaně, nosní dírky se střídavě ucpou a volnou nosní dírkou člověk „natahuje“ a nazpět vydechuje vodu. Tento způsob je určen dospělým s pevnou vůlí.
  • Někdy se doporučuje masírovat při rýmě bod mezi očima nad kořenem nosu.
  • Jiným domácím způsobem je koupel v teplé vodě, v níž jsme rozpustili půl kilogramu pekařského droždí. Koupel by měla být aplikována dvakrát denně a měla by být půlhodinová. Tento způsob sice není levný, ale prospěje i pokožce celého těla.
  • Jinou variantou domácí léčby rýmy je koupel v lázni s mořskou solí (asi 300 gramů do vany).
  • Na uvolnění rýmy se v lidovém léčitelství rovněž doporučuje 20 až 25 kapek propolisové tinktury na kostku cukru třikrát denně. Propolis nebudou užívat lidé, kteří jsou na tento přípravek alergičtí.

Senná rýma

Uvedené domácí prostředky nezabírají na sennou rýmu, která je projevem alergické reakce. V případě senné rýmy musí být tlumeny příznaky alergie. Některé léky na tlumení alergií se dají koupit v lékárně i bez předpisu. Nákupu by ale mělo vždy předcházet lékařské vyšetření a doporučení správného medikamentu odborníkem.

Související

Váš názor