Ofina (někdy vyslovovaná jako afina) se v kadeřnictví nazývají vlasy vpředu zastřižené, kratší než ostatní vlasy a sčesané do čela. Dříve se ofina (kratší či delší) zásadně stříhala rovně. Současné účesové kreace dovolují i ofinu střiženou šikmo, a nebo i ofinu zaplétanou.
Ofina v toku času
V době, kdy si ženy vytvářely účesy z dlouhých vlasů, se ofina příliš nenosila – ideálem byl splývavý nebo naopak vyčesaný účes, který odhaloval jasné čelo. Prosté ženy si rovněž nestříhaly ofinu – vlasy splétaly do praktických copů, které pak omotávaly kolem hlavy nebo je svazovaly do praktických uzlů. S rozpuštěnými vlasy je mohl vidět jen manžel.
S nástupem krátkých střihů po první světové válce, a zejména s rozšířením účesu bubikopf, si ženy nechaly ofinu stříhat, a tak to je do současné doby.
Zastřižená ofina trochu připomínala hřívu shetlandského pony (koníka), proto byla ofina – zejména ve spojení s ohonem ze zbývajících vlasů – nazývána pony účesem. Ponytail (ohon pony) je pojem v kadeřnické terminologii stále aktuální.
Rovněž tak zvané pážecí účesy vytvářené z polodlouhých vlasů, které se střídavě vracejí do módy, jsou typické delší podtočenou ofinou.
Krátká ofinka, příznačná pro francouzskou zpěvačku Mireille Mathieu, nebo ještě kratší ofina,kterou nosila Audrey Hepburnová, je dokonce v aktuálním módním trendu počátku druhé dekády 21. století.
Ofina vyžaduje profesionální údržbu
- Aby ofina nepůsobila rozpačitě, musí být zastřižena bezvadně, tak zvaně „bez zubů“. Ofina rychle dorůstá a k její údržbě nejsou moc vhodné vlastní zásahy. Ofinu by nám měl vždy zastřihnout někdo druhý, nejlépe profesionální kadeřník nebo alespoň zručná a zkušená kamarádka (jiná osoba). Když si ofinu stříháme sami, nedokážeme udržet rovinu, střih není rovný, jedna strana je vždy delší, nedokážeme zastřihnout vlasy v celé vrstvě. Vede to pak k dalším úpravám, čímž se ofina stále zkracuje a výsledek není dobrý – „samozásah“ je na první pohled patrný. Profesionální kadeřník má rovněž speciální nástroje pro případné prostříhání ofiny (speciální zubaté nůžky nebo břitvu).
- Ofina se nosí v každém věku. Někdy by ovšem dámy „v letech“ měly zvážit, zda jim ofina, kterou nosí v nezměněné podobě třeba od svých patnácti let, stále ještě sluší. Léta a léta nezměněný účes mnohdy dělá medvědí službu – připomíná, jak zub času zapůsobil na obličeji i postavě. Takže i kdysi mladistvá ofina může ženě pěkných pár let přidat.
- Ofina nemusí slušet každému typu obličeje. Protože zastřižení ofiny je zákrok dost zásadní (a delší dobu nevratný), je dobré poradit se nejprve s kadeřníkem, vyzkoušet účes nasazením paruky s ofinou, případně si nechat udělat počítačovou koláž s účesem s ofinou.