Domů » Úzkost a úzkostné stavy: příznaky

Úzkost a úzkostné stavy: příznaky

od jezzina

Pocity úzkosti trpí údajně podle dlouhodobého sledování asi čtyři procenta světové populace. Postihují prý především mladé dospělé lidi. O jejich vzniku existuje mnoho různých teorií. Podle přívrženců Sigmunda Freuda jsou důsledkem potlačených a neřešených zážitků, k nimž došlo v dětském věku. Další psychologové se domnívají, že úzkostmi trpí především lidé nadměrně vnímaví, kteří reagují na všechny podněty mnohem rozčileněji a kteří se také nesnadno přizpůsobují stresujícím událostem.

Příznaky úzkosti

Lidé trpící úzkostí mohou svůj stav identifikovat podle různých příznaků. K nim řadí odborníci počítání, nadměrné a bezdůvodné mytí rukou, oblékání jednotlivých kusů oděvů ve stejném pořadí, nošení určité barvy, která údajně nosí štěstí či chrání před nepříznivými vlivy atak podobně. Úzkosti je nutno odstraňovat, a to co nejdříve, protože by se mohly vyvinout v závažné, nesnadno léčitelné onemocnění.

Jak se zbavovat úzkosti

Způsoby řešení jsou v podstatě tři:

  1. První spočívá v odstranění vlastní příčiny úzkostí; pokud je jí například zaměstnání, pak je třeba ho co nejdříve změnit.
  2. Druhým řešením může být medikamentózní léčba nebo speciální relaxační cvičení.
  3. Třetí řešení je velmi snadné a přitom bývá v mnoha případech překvapivě účinné – zvýšení tělesné aktivity. Těm, kteří na sobě pociťují první příznaky úzkosti, lékaři doporučují být aktivní. Někdy stačí na deset minut vyběhnout do přírody a pocit úzkosti zmizí.

Úzkost jako příznak choroby

Úzkost se jako specifický příznak objevuje u některých nemocí nebo v některých situacích:

  • Drogová závislost (častá úzkost, vyplašený vzhled, může rodičům pomoci včas zjistit, že je jejich potomek závislý na drogách).
  • Celkové vyčerpání organismu
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Deprese
  • Reakce pro prožitém šoku (živelní pohromy, autonehoda, účast nanějaké tragédii, oběť násilného trestného činu…)
  • Rovněž kinetóza může vést k vypěstování chronické úzkosti z cestování dopravními prostředky (účinným prostředkem proti kinetóze je zázvor).
  • Předpověď počasí. Kromě známého faktu, že špatné počasí může mít vliv na lidskou psychiku, tvrdí někteří psychiatři, že stejně nepříznivě mohou na lidi působit i pravidelné televizní předpovědi počasí. Po zhlédnutí relace o počasí se citliví lidé bojí o své zdraví, jejich úzkost se prohlubuje.
  • Infarkt myokardu. Záchvat bývá provázen úzkostí a vždy zanechává hluboký, celoživotní prožitek, negativní emoci. Ovšem pokud člověk vůbec přežije.
  • Srdeční záchvat. Bolest na hrudi, někdy palčivá, svíravá, často i vyzařující do levé ruky či do krajiny břišní, provázena úzkostí, potem, těžkým dechem, mdlobou.
  • Delirium tremens je nejčastější alkoholickou psychózou. K počátečním příznakům patří úzkostné stavy, nespavost, neklid, děsivé sny, ale i třes, noční poty, nechutenství a zvracení.

Související

Váš názor