Domů » Zahleněné průdušky

Zahleněné průdušky

od jezzina

Zahlenění průdušek je typickým příznakem zánětu průdušek, který může mít akutní či chronickou podobu. Akutní zánět průdušek je způsobený viry či bakteriemi. Pro chronický zánět průdušek je typické jejich neustálé zahlenění provází bronchiální astma, a rovněž vzniká z kouření či pobývání v prašném či jinak znečištěném prostředí.  Existují mnohé lékárenské přípravky, které hlen rozpouštějí. Jsou účinné, ale nějaká peníz stojí. „Vyčistit“ zahleněné průdušky je možno i pomocí bylin, anebo tak zvaných „babských“ rad a prostředků. Když nepomohou, alespoň neuškodí.

Zahleněné průdušky

Průdušky produkují hlen neustále. Pokud je však člověk nemocný, tvoří se hlen ve větší míře. Zahleněné průdušky se projevují neustálým pokašláváním. Kašlem se nemocný, a nebo také uzdravující se orgán snaží zbavit hlenu.

U nemocného, který prodělal akutní zánět průdušek, se zahlenění a vykašlává projevuje až ve druhé polovině nemoci. Chronicky zahleněné průdušky mívají hlavně kuřáci.

Nemocné trápí zvláště ranní kašel. Krátké záchvaty se mohou objevovat také přes den (v zakouřeném prostředí a podobně). Pro snadné uvolnění hlenu je doporučováno hodně pít. Velmi vhodné jsou odvary z bylin, které mají schopnost uvolňovat hlen a léčit příčinu zahlenění.

Zahlenění průdušky: Příroda léčí

  • Cibule. Působí sedativně na nervový systém, dezinfekčně ve střevech, využívá se jí při zahlenění organismu. I v léčitelství se ovšem používá cibule čerstvá, protože sušením poněkud ztrácí na účinnosti. Mezi staré lidové recepty z cibule používané při nachlazení a při kataru horních cest dýchacích patří cibulový sirup – nadrobno nakrájená cibule promíchaná s medem nebo cukrem v poměru 2:1.
  • Divizna. Trpí-li někdo zahleněním, chřipkou, angínou, lze doporučit odvar z květů divizny. Divizna obsahují saponiny, které velmi dobře působí na odhlenění.
  • Podběl. Všeobecně známé je užívání podbělu při dýchacích potížích. Jeho květy a listy často pomáhají při chorobách dýchacích cest, kromě toho je podběl velmi často v kombinaci s dalšími bylinami využíván v čajích proti kašli. Velmi častým prostředkem proti kašli a jarním angínám je čaj z květů a mladých listů podběle. Stejný účinek má při potížích s nosohltanem, při silném kašli, při velkém zahlenění, při plicních zánětech a horečkách, které tyto dýchací potíže provázejí.
  • Kopřiva. Kopřiva dvoudomá je jako léčivka velice vyhledávaná. Čaj pomáhá při kašli, je dobrou prevencí proti chřipkovým onemocněním. Odvar z kořene pomáhá při zahlenění plic, kašli a vodnatelnosti.
  • Máta. Látky máty příznivě působí při nechutenství, křečích, bolestech žaludku, nadýmání i průjmu. A koupele zase při nervových onemocněních, revmatismu i kožních vyrážkách, neboť máta působí i protizánětlivě. Proto také se doporučuje k inhalaci při katarech hrtanu, rýmě a nachlazení vůbec.
  • Pažitka. Toto zelené koření má vysoký obsah železa. Příznivě ovlivňuje zahlenění plic a přispívá také k vylučování moči.
  • Lipový čaj.  Doporučuje při kašli, zahlenění, nachlazení, žaludeční a střevní kolice, pro pocení, proti bolestem hlavy, proti revmatismu.
  • Šalvěj. Odvar ze šalvěje se předepisuje ke kloktání při zánětlivých onemocněních sliznice dutiny ústní a hrtanu, angíně a zahlenění.
  • Česnek. Mimo jiné činí „pravé zázraky“ i v případě zahlenění, bronchitidy, astmatu,nachlazení a chřipky.
  • Osladič. Odvar z kapradiny osladiče obecného (15-20 g na 400 g vody) se pije při chorobách plicních, zimnici, při zahlenění, chrapotu (s medem nebo v kombinaci s lékořicí), astmatu, zácpě, zánětu průdušek, proti hlístům, pakostnici, při chorobách jater, ledvin, močového měchýře.
  • Puškvorec. Prášek z kořene puškvorce  vařený v medovině či víně se doporučuje při zahlenění plic, dušnosti, břišních kolikách, k vyčištění jater, při obtížném močení.

Další byliny léčící průdušky jsou uvedeny v samostatném článku ZDE.

Foto: pixabay.com

Související

Váš názor