Domů » Žaludeční vředy

Žaludeční vředy

od jezzina

Žaludeční vředy jsou tak častým onemocnění, že až vešly do lidové slovesnosti. „Já snad z toho dostanu žaludeční vředy,“ říkáme v situaci, kdy nám hrozí nervové přepjetí. Ale žaludeční vředy vznikají z jiných příčin, a častokrát jejich vznik zapřičiní náš životní styl. Jedinou doporučovanou prevencí žaludečního vředu je správná životospráva.

Jsme národ „vředařů“

Podle statistiky trpí v Česku 40 až 50 procent dospělých lidí žaludečními vředy. Někdy se projeví akutními nebo chronickými problémy, někdy se samy zhojí a nebo se vůbec neprojeví.

  1. Odborníci rozlišují akutní vřed, který velmi rychle vzniká i zaniká a nepostupuje do hloubky stěny žaludku,
  2. a nebo chronický žaludeční vřed s tuhými vyvýšenými kraji, krerý kráterovitě proniká hluboko do tkáne a špatně se hojí.

Jak vřed na žaludku vznikne

Vřed se vytvoří jako okrouhlé poškození (rozrušení) žaludeční stěny, ke kterému dojde po působení určitých známých nebo neznámých agresivních faktorů. Žaludeční vřed se obvykle vytvoří lidem v nejvyšší aktivitě – mezi třicátým až čtyřicátým rokem věku. To ovšem neznamená, že by se vřed na žaludku nemohl vytvořit i dříve nebo později.

Příznaky žaludečního vředu

  • Postiženého bolí horní část břicha, která přechází do bolest spodní části hrudní kosti.
  • Někteří lidé se žaludečními vředy si stěžují na bolest vystřelující do zad.
  • Potíže nastávají asi hodinu po jídle.
  • Postiženého často pálí žáha, a to po jakémkoliv jídle.
  • Někdy má nutkání na zvracení, zvrací (i s krví), často „kysele“ říhá.
  • Vředy na žaludku nejvíc trápí na jaře a na podzim.
  • Lidé se žaludečními vředy neztrácejí chuť k jídlu, někdy se musí dokonce i v noci najíst, protože je probudí hlad.

Komplikace onemocnění

Jestliže vřed proroste celou stěnou žaludku, nastane jeho proděravění. Tato komplikace se velmi často vyvine v zánět pobřišnice (peritonitida).

Krvácení z vředu je také častou komplikací žaludečního vředu. Nemocní zvracejí krev a natrávená tmavá krev se objeví také v jejich stolici. Ovšem podle odborníků je krvácení ze žaludečního vředu známkou počínajícíhohojení vředu.

Proč nás trápí žaludeční vředy

  1. Nejčastější příčinou je špatná životospráva: nepravidelná strava, studená strava, nekvalitní potraviny (chemicky dochucované), chybějící klid na jídlo, přílišné pití alkoholu, černé kávy a kouření (hlavně na prázdný žaludek).
  2. Další faktor vzniku žaludečních vředů je stálý stres, kterému jsme vystavováni, a nebo si jej sami způsobujeme. Při stresu se do organismu vyplavují z kůry nadledvinek takzvané hormony akutní fáze, které mění biochemické složení žaludečního hlenu. Žaludečními vředy více trpí neurotici.
  3. Žaludeční vřed se ale také může vytvořit jako následek infekční nákazy. Zánět žaludku (gastritidu) a následný vznik žaludečního vředu nejčastěji způsobuje mikroorganismus helicobacter pylori, který se do žaludku dostane společně s potravou. Oficiální lékařské zprávy jej uvádějí teprve od roku 1983.

Prevence

  • Pravidelně jíst menším množství kvalitních potravin (optimální pětkrát až šestkrát denně)
  • Minimalizovat stresové situace v zaměstnání i v soukromém životě
  • Nekouřit a nadměrně nepožívat alkohol a černou kávu

Související

Váš názor