Domů » Zánět nehtového lůžka způsobuje většinou nesprávná péče o nehty

Zánět nehtového lůžka způsobuje většinou nesprávná péče o nehty

od jezzina

Občas se stane, že lůžko nehtu zarudne, napuchne a bolí. Příčinou je zánět lůžka nehtu, jenž vzniká po poranění při práci anebo neopatrné manikúře. Do ranky se dostanou bakterie, které vyvolají prudkou reakci, anebo plísně, kde onemocnění probíhá pomaleji. V případě akutního zánětu je lepší hned vyhledat pomoc a nespoléhat, že se ztratí sám.

Zánět vznikne z poranění

Nehet je produktem kůže a tvoří se v nehtovém lůžku. Má stejnou funkci jako pokožka a „trpí“ obdobnými chorobami.

Přes všechna varování, že kůžičku kolem nehtového lůžka neradno stříhat, většinou stejně sáhneme po nůžkách i s tím rizikem, že se můžeme zranit. V takových případech se může odstřihovaná kůžička snadno zanítit, při poranění pronikají k nehtovému lůžku infekce.

Zánět nehtového lůžka si mohou způsobit i lidé (nejen děti), kteří trpí zlozvykem okusování nehtů. Do otevřené rány způsobené odkousnutím a zatržením kůže nebo nehtu se snadno dostanou choroboplodné zárodky zůsobující zánět.

Ošetření nehtového lůžka

  • Na zánět nehtového lůžka se výborně hodí krém s povidon jodem, pak už stačí jen přelepit náplastí. Při rozšíření zánětu a zhoršení bolesti je nezbytné navštívit lékaře.
  • Proti zánětu nehtového lůžka se osvědčilo vtírání cibulové šťávy.
  • Obklady, masti, krémy nebo tinktury z měsíčkových květů se rovněž používají k vnějšímu ošetření zánětů nehtového lůžka.
  • Výrazný efekt na ošetření nehtového lůžka má tak zvaný měkký laser. Dobrým doplňkem laserové léčby je použití vhodných regenerátorů nehtového lůžkaolejovitých kapalin s vysokým obsahem účinných látek, které se nanášejí také do blízkosti půlměsíčku nehtu.

Prevence: Správná péče o nehty

Důležité je správné ošetření nehtů a nehtového lůžka. Kůžička kolem nehtů bývá přesušená a má větší sklony se odlupovat a praskat. Prasklinky a záděry se pak mohou stát místem vstupu nepříjemné infekce. Ženy, které trpí přesycháním kůže na rukou, by si měly zvyknout na pravidelné používání krémů po každém kontaktu pokožky rukou s vodou, po tubě nebo kelímku s krémem by měly sáhnout i během dne.

Kůži rukou vadí střídání teplot, budeme tedy chodit do chladu a nepohody zásadně v rukavicích.

Rukavice pochopitelně pracovní – se naučíme používat i na všechny hrubší domácí práce a činnost na zahradě. Vzhled kůže celého těla – tedy i rukou ovlivňuje zejména v zimě i nedostatek vitamínů, hlavně A a E. Dbáme tedy na to, abychom v jídelníčku nevynechávali ovoce a zeleninu, můžeme doplnit i některý multiminerálový přípravek obsahující zinek, horčík, selen a karoten.

Onemocnění postihuje i nohy

Zánět nehtového lůžka může postihnout i prsty na nohou. Často hnisavě zánětlivé onemocnění bývá zaviněno do obloučku stříhanými nehty na nohou nebo příliš těsnými botami. Dbáme tedy na to, abychom nehty na nohou zastřihávali rovně. Při výběru obuvi pak myslíme i na své prsty a nehty, které si z nevhodných bot mohou odnést nepříjemné deformace. Důležitá je důsledná hygiena nohou, nošení bavlněných ponožek, které denně měníme. Přírodní medicína doporučuje večer před spaním nožní koupel v odvaru z dubové kůry a následně bylinný balzám na nohy (obsahuje výtažek z tymiánu, šalvěje, rozmarýnu, měsíčku, dále mentol a kafr).

Související

Váš názor