Mnozí pěstitelé se soustředí na pěstování plodové zeleniny, především rajčat, okurek a paprik. Pokud dodrží potřebné zásady při přípravě i správnou péči o rostliny během jejich vývoje, mají úspěch téměř zajištěn.
Při nákupu je vhodné zaměřit se na kvalitní sazenice, protože jejich možná trochu vyšší cena se vrátí při sklizni, kdy se bude pěstitel radovat z bohaté a zdravé úrody.
Výnosy ale také ovlivňuje dokonalá příprava půdy a péče o rostlinu. K té patří i vhodné zaštipování výhonků.
Aby byly výnosy co nejvyšší
- Rajčatům se nejlépe daří v teplých, slunných a chráněných polohách v živných, humózních, přiměřeně vlhkých půdách s neutrální až mírně kyselou reakcí.
- Předpěstované sazenice vysazujeme na záhony od druhé poloviny května, jakmile pomine nebezpečí pozdních jarních mrazíků.
- U rajčat a paprik vysazujte přibližně 3 – 4 rostliny na metr čtvereční.
- Po vysazení dbejte na opravdu důkladnou zálivku, kterou v prvních dnech několikrát opakujte tak, aby rostliny řádně zakořenily. Později jsou při zalévání delší intervaly.
- Keříčková rajčata vysazujeme do sponu asi 30 – 60 cm. Vyhloubíme jamky a do nich položíme rostliny šikmo tak, aby pouze vrchní část lodyh zůstala nad povrchem půdy.
- Keříčková rajčata nevyžadují oporu a není nutno je vyštipovat.
- Tyčková rajčata vysazujeme do řad vzdálených asi 1 m, na vzdálenost 40 – 60 cm. Nejprve na vyznačená místa zatlučeme kolem 150 cm vysoké kolíky, k nimž budeme vyvazovat hlavní výhony. Odrůdy s vysokým růstem obvykle pěstujeme na 1 – 3 výhony. Všechny postranní výhonky, vyrůstající v úžlabině listů, je nutno pravidelně vyštipovat.
Pěstování okurek, zaštipování
- U okurek vyštipujte všechny boční výhony a plody a osu rostlin otáčejte kolem spuštěného provazu. Osa rostliny nesmí příliš zahoustnout.
- Při vedení okurek nakladaček nemusí být řez výhonů tak důkladný.
- Podobně se vedou i rajčata, vždy pouze v jedné ose a důkladně se vyštipují výhonky v paždí listu.
- Papriky se upevňují provazem ve výšce po 20 cm od země od kůlu ke kůlu. Zabrání se tak vylamování bočních výhonů, které se nevyštipují!
- Salátové okurky pěstujeme převážně ve skleníku. Když vzejdou, přesadíme je na záhon. Samičí typy nepotřebují vylamování postranních výhonů, protože nesou plody pouze na hlavním stonku.
- Pnoucí odrůdy okurek je třeba vyvazovat. Vyvazujeme je k tyčím a boční výhony, které nesou nejvíce plodů, vyvazujeme k drátům, které jsou vodorovně natažené ve vzdálenostech (asi 30 cm) od sebe.
- U okurek vyštipujeme růstový vrcholek a boční výhonky ve vzdálenosti dvou listů za samičím květem.
Rajčata se urodí i na balkónech
Rajčata rovněž můžeme pěstovat na zahrádkách pod přenosnými kryty z polyetylénové fólie nebo na balkónech a terasách v klimatizačních buňkách či fóliových pytlích v jakostní zemině. Docílíme tím ranějších sklizní a vyšších výnosů plodů, a to i za méně příznivého počasí.
Předpěstované rostliny, jež do tohoto prostředí vysadíme koncem dubna až začátkem května, přinesou první plody asi v polovině června. Průměrná úroda ze čtyř rostlin, vysazených v klimatizačních buňkách, činí 20 – 30 kg jakostních plodů. Do fóliových pytlů vysazujeme pouze 2 – 3 rostliny, podle jejich velikosti.
Ve fóliových krytech i v klimatizačních buňkách je pro oplozování květů a dobrý zdravotní stav rostlin nebezpečím nadměrná vlhkost a také vyšší teplota. Proto je nutno rajčata za příznivého počasí pravidelně větrat.
Ilustrační foto: pixabay.com