Domů » Zimní salát: Pěstování

Zimní salát: Pěstování

od jezzina

Pro zimní saláty je typické, že se vysévají nebo sázejí na podzim. Na záhonu nebo ve skleníku přečkají zimu a brzy na jaře jsou připraveny ke sklizni. Vyvíjejí rychle a ke sklizni jsou připraveny dřív než nejranější jarní salát.Pro pěstování na zimu se nehodí všechny druhy salátů, ale jen některé odrůdy.

Zimní saláty jsou saláty ozimé

Zimní saláty by se měly přesněji označovat jako saláty ozimé. Nelze je sklízet v zimě, jak to se to dělá u některých druhů zeleniny, kterým nevadí zimní chlad, a sníh je pro ně naopak dobrou izolační vrstvou poskytující zároveň vláhu. K nejodolnějším patří například kapusty, zimní pórek, štěrbák, petrželka či černý kořen.

Zimní, ozimý salát se pěstuje na principu jiných ozimých rostlin: Zaseje se na podzim a zimu přečká již silnější rostlina. Ta ovšem ještě není vhodná ke sklizni. V zimě rostliny vegetační období přeruší a v růstu pokračují až na jaře. Růst ozimého salátu je dokončen v dubnu až v květnu následujícího roku. K přezimování na záhonu je třeba volit jen ozimé odrůdy salátu.

Ilustrační foto

  • Nejlépe přezimuje odrůda Humil,
  • dále také odrůda Altenburský.
  • Ve velmi teplých oblastech naší republiky je možno vyset (vysázet)  i salát Lednický.

Od výsadby do sklizně ozimý salát potřebuje 265 až 295 dní. Přímo na stanoviště se ozimé saláty sejí v srnu a v září. V říjnu by na výsev bylo už pozdě, ale ještě v tuto dobu lze na záhony sadit předpěstovanou sadbu.

Zimní salát: Pěstování

Zimní (ozimé) saláty potřebují k dobrému růstu i v zimě osluněné místo a lehčí propustnou půdu, která byla dobře vyhnojena pro předplodinu.  Zimní saláty je vhodné sázet do brázd, které budou alespoň deset centimetrů hluboké. Zabrání se tak tomu, aby mrazy na rostliny udeřily v plné síle.

  • Půda pro výsadbu ozimých salátů by měla být dostatečně slehlá, zrytá několik týdnů před výsadbou. Kdyby se půda slehávala až během zimy, kořeny rostlin by se obnažily, což rostlině neprospívá.
  • Sazenice se ukládají na dno brázd, tak zvané srdíčko musí zůstat nad zeminou.Před výsadbou je vhodné  brázdy prolít vodou, aby byla zem  vlhká.
  • Po výsadbě je třeba sazeničky znovu zalít a překrýt bílou textilií. Zlepší se mikroklima a usnadní to přezimování salátů.

Zimní péče o saláty

  • Během zimy je třeba kontrolovat, zda se textilie neuvolnila a není nutno opravit její ukotvení.
  • Rovněž  kontrolujeme brázdy, zda se jejich stěny nebortí a nezasypávají rostlinky.
  • Za suché zimy rostliny zaléváme, aby nezačaly usychat.
  • Zjara saláty mírně přihnojíme a necháme dorůst do konzumní velikosti.
  • Doba sklizně hodně závisí na vývoji jarního počasí.

Výhodou pěstování ozimých salátů je  rychlost s jakou dorůstají na jaře do sklizňové velikosti ve srovnání se saláty vysazovaným na jaře (v podmínkách nevytápěných skleníků a ve volné půdě).

Odrůda Humil

„Odrůda Humil je zimní, dobře přezimující salát s raným zavíjením hlávek. Hlávka je žlutozelená s téměř hladkými listy, nečervená. Obalové listy jsou poněkud zvednuté, takže netrpí podehníváním. Pro přezimování vyséváme koncem srpna až začátkem září. Vhodné je provést zabezpečení před zajíci v zimním období. Pěstuje se buď z přímého výsevu, nebo z výsadby do prvního týdne října,“ uvádějí specializované semenářské obchody.

Ilustrační foto: freeimeages.com

Související

Váš názor